Şanlıurfa İlinde güneş enerjisi destekli absorbsiyonlu soğutma sisteminin incelenmesi
İnvestigation on absorbtion cooling with solar energy in Şanlıurfa
- Tez No: 55455
- Danışmanlar: DOÇ.DR. CEMAL OKUYAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 54
Özet
-1- ÖZET Yüksek Lisans Tezi ŞANLIURFA İLİNDE GÜNEŞ ENERJİSİ DESTEKLİ ABSORBSİYONLU SO?UTMA SİSTEMİNİN İNCELENMESİ İsmail HİLALİ Harran Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Makina Mühendisliği Anabilim Dalı 1995, Sayfa: 54 Bu çalışmada, asıl amaç GAP (Güneydoğu Anadolu Projesi) 'in merkezi sayılan Şanlıurfa ilinde Güneş Enerjisi destekli Absorbsiyonlu Soğutma Sisteminin verimliliğinin bulunmasıdır. Bunun için, Şanlıurfa ilinde bir konut seçilmiştir. Bu konutun ısı kazancı hesaplanarak, bu değere göre soğutma sisteminin elemanları olan: Absorber, Kondenser, Generator, evaparatör ve ısı değiştirgeci boyutları hesaplanmıştır. Ayrıca sistemde kullanılacak olan düzlem yüzeyli kollektörün verimi hesaplanmıştır. ANAHTAR KELİMELER: Absorbsiyonlu Soğutma, İsı kazancı, Absorber, kondenser, Generator, Evaporator, Isı Değiştirgeci, Kollektör, Verim.
Özet (Çeviri)
-11- ABSTRACT Masters Thesis INVESTIGATION OF ABSORPTION COOLING WITH SOLAR ENERGY IN ŞANLIURFA Ismail HİLALİ Harran University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Mechanical Engineering 1995, Page: 54 In this study, main aim is found effectiveness of Absorption Cooling with Solar Energy in Şanlıurfa that İt is center of GAP(Southeasthern Anatolian Project). For this, We selected a residential house and calculated heat gain of this house. And then We selected elements of Absorption Cooling with respect to this heat gain that are absorber, condenser, generator, evaporator, exchanger, and calculated efficiency of Solar collector. KEY WORDS: Absorption Cooling, Heat Gain, Absorber, Condenser, Generator, Evaporator, Exchanger, Efficiency, Collector