Implementation of industry 4.0 in automotive industry
Endüstri 4.0'ın otomotiv sektoründe uygulanması
  1. Tez No: 958808
  2. Yazar: ATALAY DEDE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ EYLÜL DAMLA GÖNÜL SEZER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 147
Özet
2014 yılında, Alman Federal Hükümeti, Alman şirketleri için akıllı üretimi içeren bir yüksek teknoloji planı olan Endüstri 4.0'ı duyurdu. Bu devrimin amacı, nesnelerin interneti ve siber fiziksel sistemler kullanılarak her sektörde daha yüksek bir dijitalleşme seviyesini hayata geçirmektir. Bu yaklaşım, şirketler için esnekliklerini artırarak, proje yönetiminde iyileşmeler sağlayarak ve akıllı ürünler, süreçler ve prosedürler geliştirilmesine olanak tanıyarak uzun vadeli faydalar yaratmaktadır. Endüstri 4.0'ın dijitalleşme ve modernleşme etkisi tüm sektörleri önemli ölçüde etkilerken, özellikle otomotiv sektörü, verimlilik ve gelişim açısından bu teknolojilerden büyük faydalar sağlamaktadır. Bu bağlamda, bu çalışmanın amacı, bu değişimin nasıl yönetileceği ve en başından itibaren Endüstri 4.0'ın ve teknolojilerinin şirketlerin üretim sahalarına tam olarak nasıl entegre edilmesi gerektiği konusunda bilgi sunmaktır. Üretim sektöründe Endüstri 4.0'ı henüz uygulamamış veya uygulamakta olan şirketler için sunulan bu rehberde, bir otomotiv şirketinin mevcut üretim sahasında Endüstri 4.0'ın uygulanması açısından eksik noktalar belirlenmiş ve bu eksikliklere dayanarak üretim sektöründe 4IR'ın en başından itibaren uygulanması için gerekli adımlar sunulmuştur. Bu adımlar belirlenirken uzman görüşlerinden yararlanılmış ve sonuç olarak, IDEF0 metodolojisi yardımıyla bir üretim sahasında 4IR'ın adım adım uygulanmasına yönelik izlenmesi gereken yöntemi açıklayan dört adımlı bir rehber oluşturulmuştur. Bu çalışmada, rehber literatürle karşılaştırılmış, üretim sahasındaki uygulanabilirliği açısından uzmanlar tarafından analiz edilmiş ve geri bildirimleriyle doğrulanmıştır. Sonuç olarak, bu rehberin şirketlerde uygulanması, özellikle 4IR'nin sunduğu fırsatlar ve yeni teknolojilerle birleştirildiğinde, üretim verimliliği, sürekli iyileştirme ve karar alma süreçlerine yardımcı olma gibi alanlarda önemli bir araç görevi görecektir.
Özet (Çeviri)
In 2014, the German Federal Government announced Industry 4.0, a high-tech plan for German companies involving smart manufacturing. The aim of this revolution is to implement a higher level of digitalization in every sector, using the internet of things and cyber physical systems. This approach creates long-term benefits for companies by increasing their flexibility improvement in project management and developing smart products, processes and procedures. While the digitizing and modernizing effects of Industry 4.0 have major effect on all industries, the automotive industry is also taking benefits from this technology, especially with aspects of productivity and development. In this context, the aim of this study is to provide guidance on how to manage this change and how it should be done from the very beginning with the help of an IDEF0 guide in order to fully integrate industry 4.0 and technologies into the manufacturing floors of companies. This guide is presented for companies that have not yet implemented or are implementing industry 4.0 in the manufacturing industry, the missing points such as components and technologies of industry 4.0 on the existing manufacturing floor of an automotive company have been identified and based on these, the necessary steps for the implementation of 4IR in the manufacturing industry from the very beginning have been presented. While determining these steps, the experts' feedback was utilized and as a result, a guide consisting of four steps describing the method to be followed with the step-by-step implementation of 4IR in a manufacturing floor with the help of IDEF0 methodology was created. In this study, the guideline was compared with the literature, analyzed by the experts for its application in the manufacturing floor and verified by their feedback. As a result, the implementation of this guide in companies, especially when combined with the opportunities and new technologies offered by 4IR, will serve as a valuable tool in areas such as manufacturing efficiency, continuous improvement and assisting decision-making processes.