Use of six sigma method as a process improvement technique
Altı sigma yönteminin süreç iyileştirme tekniği olarak kullanılması
  1. Tez No: 491119
  2. Yazar: ATAKAN GERGER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ RIZA FİRUZAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu uygulama çalışması, karmaşık bir endüstri ortamında süreç iyileştirmesi için Taguchi deney tasarımı ve Altı Sigma yöntemini bütünleştirmeyi hedefleyen bir kavramsal Altı Sigma/DOE hibrit çerçeve ileri sürmektedir. Taguchi deney tasarımının kullanıldığı çalışmalarda genellikle tek bir değişken üzerine odaklanırken ve yapılan değişikliklerin diğer kalite karakteristikleri üzerindeki etkisi göz ardı edilirken, bu çalışmada çok yanıtlı Taguchi deney tasarımı tercih edilmiş ve tüm kalite karakteristikleri dikkate alınmıştır. Bu uygulama çalışmasının amacı; otomotiv sektöründe faaliyet gösteren bir firmada Altı Sigma yönteminin uygulanması ve kuruluşun performansı üzerindeki metodolojik etkilerin istatistiki değerlendirmesidir. Bu Altı Sigma çalışması; müşteri şikayetine neden olan üretim prosesinin iyileştirilmesi için gerçekleştirilmiştir. DMAIC aşamaları, uygunsuz ürün yüzdesini 23.940 seviyesinden (başlangıç seviyesi) yüzde 0.04 seviyesine indirmek için kullanılmıştır. Altı Sigma uygulamasının sonucu olarak; sigma seviyesi 2.21'den (başlangıç seviyesi) 4.80'e yükselmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis suggested a conceptual Six Sigma/DOE hybrid framework aiming to integrate Taguchi methods and Six Sigma for process improvement in a complex industry environment. The studies employing the Taguchi experiment design usually focus on a single variable and neglect the effects of the adjustments on remaining quality characteristics, in this study a multi-response experiment design was preferred and all of the quality characteristics are taken into account. The aim of this study is the implementation of Six Sigma methodology on a company operating within the automotive industry and the statistical evaluation of the methodological effects on the performance of the enterprise. This Six Sigma study was conducted to improve the manufacturing process which caused a customer complaint within the company. DMAIC phases are used to reduce the nonconformity rate from 23.940 percentage (baseline) to 0.049 percentage. As the result of implementing SS, the sigma level increased from 2.21 (baseline) to 4.80.