İlaç taşıma sistemleri için metal organik kafes yapıların tasarımı, sentezi ve biyo-uygulamaları
Design,synthesis and bio-applications of metal organic frameworks for drug delivery systems
- Tez No: 958821
- Danışmanlar: PROF. DR. SERKAN EMİK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi-Cerrahpaşa
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kimyasal Teknolojiler Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Günümüzde kemoterapinin temel kısıtlarından biri, ilaçların hedef dışı dokulara yayılmasıyla ortaya çıkan sistemik toksisite ve düşük biyoyararlanımdır. Bu tezde, kontrollü salım ve hedefe yönelik taşıma potansiyeli sunan metal-organik kafes yapılar (MOF'lar) ilaç taşıyıcı sistemler olarak değerlendirilmiştir. Çalışma kapsamında, ZIF-8 ve Sr-TFA (stronsiyum-tereftalik asit bazlı MOF) yapıları sentezlenmiş ve Timokinon (TQ), Metotreksat (MTX), Kurkumin (Kur) ve 5-Florourasil (5-Fu) gibi terapötik ajanlarla yükleme çalışmaları gerçekleştirilmiştir. ZIF-8 yapılarında metal:ligand oranı, çözücü, yüzey aktif madde ve etken madde katkısı gibi parametreler optimize edilerek çoklu ilaç yükleme stratejileri geliştirilmiştir. Sr-TFA yapıları ise akış destekli solvotermal yöntemle sentezlenmiş ve MTX ile yüklenmiştir. Yapıların karakterizasyonu XRD, FTIR, SEM, TEM, TGA, DSC ve DLS analizleriyle yapılmış; ilaç salımı farklı pH koşullarında değerlendirilmiş ve kinetik modellerle yorumlanmıştır. Biyolojik etkinlik çalışmaları 2D ve 3D kültürlerde Caco-2, U-87MG, HeLa ve MCF-7/TAM1 hücreleri üzerinde gerçekleştirilmiş; MTX@Sr-TFA-A yapısı özellikle U-87MG ve HeLa hücrelerinde yüksek sitotoksik etki ve apoptoz yanıtı göstermiştir. Bulgular, MOF tabanlı sistemlerin çok işlevli ve seçici ilaç taşıma platformları olarak kanser tedavisinde güçlü bir potansiyele sahip olduğunu göstermektedir
Özet (Çeviri)
One of the main limitations of chemotherapy today is the systemic toxicity and low bioavailability caused by the spread of drugs to non-target tissues. In this thesis, metal-organic frameworks (MOFs), which offer the potential for controlled release and targeted delivery, were evaluated as drug delivery systems. Within the scope of the study, ZIF-8 and Sr-TFA (strontium-terephthalic acid based MOF) structures were synthesized and loading studies were carried out with therapeutic agents such as Thymoquinone (TQ), Methotrexate (MTX), Curcumin (Kur) and 5-Fluorouracil (5-Fu). In ZIF-8 structures, multidrug loading strategies were developed by optimizing parameters such as metal:ligand ratio, solvent, surfactant and active ingredient. Sr-TFA structures were synthesized by flow-assisted solvothermal method and loaded with MTX. The structures were characterized by XRD, FTIR, SEM, TEM, TGA, DSC and DLS analyses; drug release was evaluated at different pH conditions and interpreted by kinetic models. Biological activity studies were performed on Caco-2, U-87MG, HeLa and MCF-7/TAM1 cells in 2D and 3D cultures; MTX@Sr-TFA-A structure showed high cytotoxic effect and apoptosis response especially in U-87MG and HeLa cells. The findings suggest that MOF-based systems have a strong potential in cancer therapy as multifunctional and selective drug delivery platforms.