Çeşitli anti-fouling boyaların in situ olarak denizelbiyofilm üzerine etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of various anti-fouling coatings on marine biofilm in situ
- Tez No: 958837
- Danışmanlar: PROF. DR. NESLİHAN ÖZDELİCE, PROF. DR. İRFAN TÜRETGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrobiyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Marmara Denizi'nin kıyılarından biri olan Tuzla'da yapılan bu çalışmada denizel bölgeye belirli bir süreyle kalacak üç adet, yarısı anti-fouling boyalı deney grubu ve diğer yarısı astarlı kontrol grubu olan plakalar Aralık 2023 tarihinde yerleştirilmiştir. Aralık 2023'te plakalar yerleştirildikten sonra ilk 4 gün ve devam eden 5 aylık süreçte aylık örneklemeler ile biyofilmdeki bakteri ve diyatom analizleri yapılmıştır. Bakteriler DAPI (4',6-diamidino-2 fenilindol) boyası ile boyanarak sayılmıştır. Karbonhidrat analizi için fenol-sülfürik asit yöntemi kullanılmıştır. Diyatom örneklerinden tür tayini yapılabilmesi için asit ile yakma prosedürü uygulanmıştır. Elde edilen sonuçlara istatistikler uygulanmıştır. Çalışmada 149 diyatom taksası bulunmuştur. Bu taksalardan 19'u sentrik, 130'u pennat diyatom olarak belirlenmiştir. Örnekleme dönemi boyunca pennat diyatomların, sentriklere göre çok daha baskın olduğu belirlenmiştir. Bakteri sayımı sonuçları 1,01 – 5,75 log10 kob/cm2 değerleri arasında değişiklik göstermiştir. Karbonhidrat değerleri 0,0183 – 0,0481 µg/mL değerleri arasında seyretmiştir. Çalışma boyunca ekolojik değişkenlerden sıcaklık 9,8°C- 21,3°C arasında değişmiştir. Tuzluluk ‰23,2-‰29,4 dolaylarında, çözünmüş oksijen 6,57-17,45 mg/L aralığında, pH 8,05 8,30 aralığında, klorofil a 0,1-2 µg/L arasında, nitrit-nitrat-N 7-187 µg-at N/L aralığında, amonyum 0,304-4,851 µg-at N/L dolaylarında, fosfat, 0,018-0,230 µg-at P/L aralığında ve silikat 0,65-4,26 µg-at Si/L aralığında değişkenlik göstermiştir. Çalışmada uygulanmış olan Shannon-Weaver çeşitlilik analizine göre değerler 1,35 ve 2,89 arasında değişiklik göstermiştir. Simpson baskınlık analizine göre değerler 0,27 ile 0,46 arasında değişiklik göstermiştir. Yapılan sıklık analizinde en sık görülen türler sırasıyla Achnantes brevipes, Achnantes longipes ve Cocconeis scutellum olmuştur. Plakalar arası benzerliği ortaya koyabilmek amacıyla Bray-Curtis analizi uygulanmıştır. Yapılan düzenlilik analizine göre değerler 0,35 ile 0,90 arasında değişiklik göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, which was conducted in Tuzla, one of the coasts of the Sea of Marmara, three plates, half of which were painted with anti-fouling paint and the other half were coated as a control group, were placed in the marine area for a certain period of time in December 2023. After the plates were placed in December 2023, bacterial and diatom analyses of the biofilm were performed monthly for the first 4 days and the following 5-month period. Bacteria were stained with DAPI (4',6-diamidino-2-phenylindole) dye and counted. The phenol-sulfuric acid method was used for carbohydrate analysis. An acid combustion procedure was applied to the diatom samples to determine the species. Statistics were applied to the results obtained. A total of 149 diatom taxa were found in the study. Of these taxa, 19 were identified as centric and 130 as pennate diatoms. It was determined that pennate diatoms were much more dominant than centric diatoms throughout the sampling period. Bacterial count results ranged from 1,01 to 5,75 log10 CFU/cm2. Carbohydrate values ranged from 0,0183 to 0,0481 µg/mL. Throughout the study, the temperature, one of the ecological variables, ranged from 9,8°C to 21,3°C. Salinity ranged from ‰23,2 to ‰29,4, dissolved oxygen ranged from 6,57 to 17,45 mg/L, pH ranged from 8,05 to 8,30, chlorophyll a ranged from 0,1 to 2 µg/L, nitrite-nitrate -N between 7 and 187 µg-at N/L, ammonium between 0,304 and 4,851 µg-at N/L, phosphate between 0,018 and 0,230 µg-at P/L, and silicate between 0,65 and 4,26 µg-at Si/L. According to the Shannon-Weaver diversity analysis applied in the study, the values ranged between 1,35 and 2,89. According to the Simpson dominance analysis, the values ranged between 0,27 and 0,46. In the frequency analysis, the most frequently observed species were Achnantes brevipes, Achnantes longipes, and Cocconeis scutellum, respectively. The Bray Curtis analysis was applied to reveal the similarity between plates. According to the regularity analysis, the values ranged from 0,35 to 0,90.