Arı sütü uygulamasının huvec hücrelerinde telomer regülasyonuna etkisi: TERT, TERF1, TERF2 ve PINX1 gen expresyonlarının değerlendirilmesi
Effect of royal jelly application on telomere regulation in huvec cells: Evaluation of TERT, TERF1, TERF2 and PINX1 gene expressions
- Tez No: 958838
- Danışmanlar: PROF. DR. SEVGİ DURNA DAŞTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 74
Özet
Arı sütü, genç işçi bal arıları tarafından salgılanan ve başta kraliçe arı olmak üzere koloni bireylerinin beslenmesinde önemli rol oynayan, proteinler, vitaminler, mineraller, amino asitler ve enzimler bakımından zengin bir biyolojik maddedir. Bu çalışmada, Sivas, Erzurum, Artvin ve Bursa illerinden toplanan arı sütü örneklerinin insan endotelyal hücre hattı olan HUVEC (Human Umbilical Vein Endothelial Cells) hücreleri üzerindeki in vitro etkileri araştırılmıştır. Özellikle yaşlanma süreçleri ile ilişkili olan ve hücresel yaşlanmanın önemli bir belirteci kabul edilen telomeraz gen bölgesinin ifadelenmesi üzerine arı sütünün etkisi, kantitatif gerçek zamanlı PCR (qRT-PCR) yöntemi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırma kapsamında arı sütünün telomeraz gen ekspresyonu üzerindeki potansiyel etkileri TERF1, TERF2, TERT ve PINX1 genlerinin expresyonlarının belirlenmesiyle ortaya konmuş ve biyolojik aktivite yaklaşımlarıyla bu etkilerin kapsamı belirlenmiştir. Elde edilen veriler, telomeraz aktivitesiyle ilişkili olan bazı genlerin ifadelenmesi üzerine arı sütünün yaşlanma karşıtı etkileri destekleyebileceğini ve bu özelliğiyle sağlık, ilaç, gıda ve kozmetik gibi çeşitli endüstriyel alanlarda değerlendirilebileceğini göstermektedir. Bu tez çalışması, arı sütünün tıbbi uygulamalarda kullanım potansiyelinin ortaya konmasına katkı sunmayı amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Royal jelly is a biologically valuable substance secreted by young worker bees and primarily used in the nutrition of the queen bee. It is rich in proteins, vitamins, minerals, amino acids, and enzymes. In this study, the in vitro effects of royal jelly samples collected from the provinces of Sivas, Erzurum, Artvin, and Bursa were investigated using human umbilical vein endothelial cells (HUVEC). Special focus was given to the expression of the telomerase gene region, which is considered closely related to aging processes and telomere development. Quantitative real-time PCR (qRT-PCR) was employed to assess gene expression levels. Within the scope of this research, the potential effects of royal jelly on telomerase gene expression were revealed by analyzing the expression levels of the TERF1, TERF2, TERT, and PINX1 genes, and the scope of these effects was determined using biological activity approaches. The obtained data suggest that royal jelly may support anti-aging effects by influencing the expression of certain genes associated with telomerase activity. This property highlights its potential for use in various industrial fields such as health, pharmaceuticals, food, and cosmetics. This thesis aims to contribute to the understanding of the potential use of royal jelly in medical applications.