Çift yönlü akışkan-yapı etkileşim modellemesinin açık deniz sistemlerine uygulanması
Application of bidirectional fluid-structure interaction modelling to offshore systems
- Tez No: 958840
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN GÜCÜYEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Manisa Celal Bayar Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
Günümüz dünyasının en büyük problemi enerji teminidir. Ülkeler arası rekabet ve ekonominin en önemli belirleyicisidir. Açık deniz yapıları bu ihtiyaca cevap verebilecek niteliktedir. Gerek petrol ve doğalgaz gibi tüketilebilir kaynakların çıkarılabilmesi, gerekse rüzgar dalga gibi yenilenebilir enerjisi kaynaklarından faydalanabilmek için açık deniz yapılarına yönelim artmıştır. Arsa maliyetleri ve kara rezervlerinin azalması, enerji üretim tesislerinin inşasının karadan denize doğru kaymasını sağlamıştır. Enerji üretimi için en bilinen ve uygulanan açık deniz yapısı tipi platformlu kafes sistemlerdir. Platformlar deniz tabanı ile olan bağlantı tiplerine göre; sabit, gergi ayaklı ve yüzen tipler olarak farklı bölümlere ayrılabilir. Bu tez çalışmasında deniz tabanına sabit, üç ayaklı ve dört ayaklı iki farklı kafes tipi platform üç farklı model olarak ABAQUS sonlu elemanlar programında tasarlandı. Katı modeller ABAQUS/Explicit çözücüsünde, akışkan modeller ise programın ABAQUS/Cae kısmında tasarlanıp rüzgar ve dalga yükleri etki ettirildi. Çalışmada tasarlanan dört ayaklı modellerin bir tanesinde taşıyıcı profillerin bir parçası çıkartılıp, diğer iki modelle benzer koşullar altında aynı etkiye maruz bırakılarak karşılaştırılmış ve sonuçlar incelenmiştir. Açık deniz yapıları gemi yanaşmaları ya da ticari geçişler sırasında zaman zaman hasar görebilmektedir. Böyle bir senaryo varsayılarak platformların birinde profil kaybı sonrası hizmet vermeye devam ettiği durum da incelenmiştir. Program analizi ve elle yapılan tahkikler ile sonuçlar karşılaştırılmış, platformların zamana göre deplasman ve gerilme değerleri karşılaştırılmıştır. Yapıların doğal frekans değerleri ile ilgili mod şekilleri, maksimum gerilme ve deplasman değerleri incelenmiştir. Yapısal çıktıların yanında dalga serbest yüzey hareketiyle beraber yapıya etki eden dalga kuvvetleri yarı analitik ve nümerik olarak elde edilerek nümerik analiz tahkik edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The biggest problem of today's world is energy supply. It is the most important determinant of international competition and economy. Offshore structures are capable of responding to this need. In order to extract consumable resources such as oil and natural gas, and to benefit from wind energy, the orientation towards offshore structures has increased. The decrease in land costs and land reserves caused the platform cage system constructions to shift towards the sea. According to the connection types of platforms with the sea surface; It can be divided into different sections as fixed, strut and floating types. In this thesis, two different cage-type platforms, fixed to the seabed, three different models, one three-legged and one four-legged, were designed using the ABAQUS finite elements method. Solid models were designed using the ABAQUS/Explicit solver, while fluid models were designed in the ABAQUS/Cae section of the program, and subjected to wind and wave loads. In this study, a section of supporting profiles was removed from one section of the designed four-legged model. The results were compared with the other two models under similar conditions, subjected to the same exposure, and the results were obtained. Offshore structures can occasionally be damaged during ship docking or commercial passages. Such a scenario assumes that one of platforms maintains its service performance after the profile is lost. The results were compared using program analysis and manual verification, and platforms deformation and stress values over time were compared. The mode shapes, maximum stress and displacement values related to the naturel frequency values of the structures were investigated. In addition to the structural outputs, the wave forces acting on the structure along with the wave free surface motion were obtained semi-analically and numerically and the numerical analysis were verified.