Benzo[a]pirene maruz bırakılan küçük hücreli olmayan akciğer kanseri (A549) hücrelerine çakal eriği meyvesinin (Prunus spinosa) etkisi
Effect of blackthorn (Prunus spinosa) on non-small cell lung cancer (A549) cells treated with benzo[a]pyrene
- Tez No: 958841
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET BÜYÜKBEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Akciğer kanseri ve diğer solunum yolu hastalıklarının gelişiminde çeşitli çevresel ve genetik etkenler rol oynamakla birlikte, en önemli risk faktörlerinden biri, majör karsinojenler arasında yer alan benzo[a]pireni (BaP) içeren sigara dumanına maruziyettir. Polifenol bakımından zengin bitkiler ile bu bitkilerden elde edilen ekstraktlar, güçlü antioksidan özelliklerinin yanı sıra sitokin üretimini inhibe ederek inflamatuar hastalıkların tedavisinde potansiyel bir alternatif olarak değerlendirilmektedir. Bu bağlamda, polifenol içeriği yüksek olan çakal eriği (Prunus spinosa) meyvesi, geleneksel tıpta söz konusu biyolojik etkilerinden dolayı yaygın olarak kullanılmaktadır. Çalışmada, BaP uygulanan A549 hücre hatlarına çeşitli dozlarda Prunus spinosa ekstraktı uygulanarak MTT analizi yapılmış, LD0 ve LD10 dozları belirlenip, belirlenen dozların uygulandığı hücre hatlarında malondialdehit (MDA), glutatyon (GSH), total antioksidan kapasite (TAS), total oksidan kapasite (TOS) ve oksidatif stres indeksi (OSI) analizleri gerçekleştirilerek oksidatif stres üzerine etki izlenmiştir. Uygulanan dozların LD0 ve LD10 gibi düşük seviyelerde olması sebebiyle tedavi gruplarında oksidatif stres düzeylerinde anlamlı bir artış gözlemlenmemiş ve buna bağlı olarak apoptozun sınırlı kaldığı tespit edilmiştir. Mevcut çalışma, benzo[a]pirene maruz bırakılmış A549 akciğer adenokarsinom hücre hatlarında Prunus spinosa ekstresi dozunun artırılması ve bu koşullar altında oksidatif stres parametrelerinin değerlendirilmesini amaçlayan ileriye dönük araştırmalar için temel teşkil edecek önemli veriler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although various environmental and genetic factors contribute to the development of lung cancer and other respiratory diseases, one of the most significant risk factors is exposure to cigarette smoke containing benzo[a]pyrene (BaP), a major carcinogen. Plants rich in polyphenols and their derived extracts are considered potential alternatives for the treatment of inflammatory diseases due to their strong antioxidant properties and their ability to inhibit cytokine production. In this context, the fruit of Prunus spinosa, which has a high polyphenol content, has been widely used in traditional medicine owing to these biological effects. In the present study, different concentrations of Prunus spinosa extract were applied to BaP-treated A549 cell lines, followed by MTT assays. LD0 and LD10 doses were determined, and oxidative stress-related parameters including malondialdehyde (MDA), glutathione (GSH), total antioxidant capacity (TAS), total oxidant status (TOS), and oxidative stress index (OSI) were analyzed in the treated cells to assess the extract's effects on oxidative stress. Due to the low levels of the applied doses, namely LD0 and LD10, no significant increase in oxidative stress was observed in the treatment groups, resulting in limited apoptosis. This study provides foundational data for future investigations aimed at increasing the dose of Prunus spinosa extract in BaP-exposed A549 lung adenocarcinoma cell lines and evaluating oxidative stress parameters under these conditions.