A Simulation based comparison of functional and cellular layouts in a manufacturing plant
Bir imalat işletmesinde fonksiyonel ve hücresel yerleşimlerin benzetim yardımıyla karşılaştırılması
- Tez No: 95886
- Danışmanlar: DR. BAYRAM ALİ SU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 276
Özet
ÖZET Bu yüksek lisans tezinin amacı, fonksiyonel yerleşime sahip bir imalat işletmesinde, hücresel imalat yerleşimine geçmenin uygun olup olmayacağım benzetim tekniğini kullanarak araştırmaktır. Önceden belirlenmiş olan faktörlerin sistemin performansını nasıl etkileyeceğini görmek için pek çok değerlendirilme yapılmıştır. Farklı alternatiflerin değerlendirilmesinde kullanılan benzetim modelleri Arena V2.2 benzetim programı kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Çalışmada öncelikle mevcut fonksiyonel yerleşim değerlendirilmiştir. Daha sonra hücresel imalatın gerçekleştirileceği hücreler elde edilerek önerilen yerleşim düzeni CRAFT bilgisayar tabanlı yerleşim algoritması yardımıyla belirlenmiştir. Önerilen hücresel imalat yerleşiminin de değerlendirilmesinden sonra farklı yerleşim alternatifleri arasında karşılaştırmalar yapılarak sonuçlar elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The aim of this thesis is to show how simulation can be used to examine the feasibility of converting an existing functional layout to a cellular layout in an axle- manufacturing plant, which is a typical job shop based on batch production. A lot of evaluations have been made to see how the predetermined factors affect the overall system performance. The simulation models, which are used to evaluate the alternative operating strategies, have been developed in Arena V2.2. Firstly, the existing functional layout has been evaluated according to the predetermined performance measures. Then, in order to obtain the cellular layout of the current production system, manufacturing cells are formed by one of the cell formation techniques. After the cellular layout has been developed by using CRAFT, one of the computer-based layout algorithms, it has been evaluated as the proposed layout. Finally, several comparisons have been made between two layout types and findings have been presented.