Antik dönem hamam yapıları fonksiyon özellikleri ve yeni işlevlerle değerlendirme
Functional properties and refunctioning of antique period bath buildings
- Tez No: 95885
- Danışmanlar: PROF. DR. RECEP MERİÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Restorasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 168
Özet
LV. ÖZET Bu çalışmanın kapsamı Roma döneminde belli başlı yapılardan biri olan hamamların tanıtılmasıdır. Oldukça yaygın ve farklı şekillerde yapılan Roma hamamlarının tümünü bir çatı altında incelemek bu çalışmanın kapsamını aşmaktadır. Bu yüzden çalışmanın kapsamı bir bölgeye indirgenmiş, bir taraftan hamamların gelişmesinde büyük etkiye sahip, diğer yandan çok önemli yapılara sahip Anadolu inceleme bölgesi olarak seçilmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde konuya kısa bir giriş yapılmış, çalışmanın amacı, kullanılan terminoloji ve yöntem üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ikinci bölümünde Roma Hamamlan'mn biçimlenmesinde etkileri kuşku götürmeyen ve Roma Hamamlan'mn tasarım kriterlerim anlamamıza olanak tanıyan iki Yunan yapısından bahsedilmektedir. Yunan hamamı da diyebileceğimiz balaneionlar ve fiziksel egzersiz ile entellektüel eğitimin yapıldığı gymnasiumlardan Roma dönemi hamamlarının gelişimim açıklayabilecek kadar bahsedilmiş, fazla detaya girilmemiştir. Bir sonraki bölümünde ise Anadolu Hamamlarının, tanıtılması, sınıflandırılması ve açıklaması bulunmaktadır. Yörelere göre farklı özellikleri bulunan bu hamamların incelenmesinde katı bir sınıflandırma yapmak mümkün değildir. Bu yüzden bu bölümün başında malzeme ve konstrüksiyona göre bir inceleme yapılmış ve özellikler anlatılmıştır. İkinci kısımda ise genel plan karakterlerine göre benzer hamamlar incelenip örnekler sunulmuştur. Bölümün sonunda ise hamamları oluşturan mekanların özellikleri ortaya konup sınıflandırılmıştır.V Dördüncü bölümünde ise Roma Çağı teknolojisini anlamamıza olanak tanıyan ve Roma hamam yapılarının ulaştıkları muhteşem mimarinin oluşmasında çok önemli katkıları bulunan ısıtma sistemleri anlatılmıştır. Mekan ve su ısıtma sistemleri olarak iki kısımda anlatılan bu bölümde yöreler arasında farklar görülmediği için böyle bir ayrım yapmadan genel olarak bahsedilmiştir. İnsan olgusundan ayrı bir yapı olamayacağı için çalışmanın beşinci bölümünde Romalı insanların bu yapılara neden bu kadar önem verdikleri ve buralardaki yaşamdan bahsedilmiştir. Altıncı bölümde, Roma hamam yapılarının korunması ve fiziksel özelliklerinin yansıtılması amacıyla gündeme gelen yeni işlev verme konusu işlenmiştir. Bu bölüm yeni işlev vermenin sebeplerini, bu amaç için Roma hamamlarının uygun olup olmadığım ve yapılmış uygulamalarla ilgili örnekleri içermektedir. Yedinci ve son bölümde ise çalışmanın değerlendirmesi yapılıp, veriler ışığında çıkartılan sonuçlar sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
VI ABSTRACT This thesis attempts to present the Roman Baths that were one of the most widespread building types. Studying a diversified and varied subject like this totally goes beyond the aim. So the scope of the study is limited to Anatolian region that affected the development of baths much and contains important buildings of this type. The thesis starts with an introduction chapter containing the aim, the terminology and the method used in this study. The second chapter named as 'The Ancestors of Roman Baths', tries to clarify how these buildings involved. Two Greek building types were examined only briefly to expose how Roman baths emerged. These are the Greek baths named as balaneion and the gymnasium where the physical exercising and intellectual education were held. At the third chapter, introduction, classification and explanation of Anatolian Baths are involved. It is not possible to strictly classify a varied subject that has different regional characteristics. Therefore at the beginning of the chapter, materials and construction techniques examined and their characteristics presented. At the second part of the chapter the subject is baths that have similar plan types. At the end, the characteristics of the individual elements of bath buildings are examined. The fourth chapter aims to give sufficient information about the heating technology that contributed baths to advance in architectural basis and which shows us the scientific status of Roman Empire. The subject was examined in two parts: spaceVII heating and water heating. The topic was covered by the examples throughout the Roman Empire because there was not much difference between them. The chapter on social life at the baths presents one of the most important aspects that influence architecture. The answers for the questions like why were the baths so important on Roman's life and what were they doing there are held. Chapter six is about the restoration of the Roman bath buildings that is useful for preserving the buildings and helpful to reflect the physical condition of the building as it was. The reasons for restoration, appropriateness of bath buildings for restoration and some examples are the subject of this chapter. The last chapter named as conclusion covers an overall analysis of the subject and according to the informations obtained, outcomes of the study is discussed.