Bor minerallerinin termik özelliklerinin incelenmesi
Determination of thermal properties of boron minerals
- Tez No: 95887
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KEMAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
in ÖZET Bu çalışmada kolemanit, üleksit ve tinkal cevherlerinin ısıl işlem karşısında gösterdiği termik özellikleri belirlemek amaçlanmıştır. İlk olarak bor hakkında çeşitli literatür bilgileri verilmiş, daha sonra yapılan deneysel çalışmalarda kullanılan hammadde ve cihazlar hakkında bilgiler verilerek deneylerin nasıl yapıldığı anlatılmış, son olarak ta yapılan deneysel çalışmaların sonuçlan verilmiş ve sonuçlar değerlendirilmiştir. Deneysel çalışmalarda ilk olarak cevherlerin ısı iletkenlik katsayıları ölçülmeye çalışılmış, daha sonra ince öğütülmüş numunenin ağırlığındaki değişme Termogravimetrik terazi ile sıcaklığın fonksiyonu olarak tespit edilmiş ve son olarak ta değişik tane iriliklerinde numuneler kullanılarak değişik sıcaklık ve sürelerde finnda kalsinasyon çalışmaları yapılmıştır. Kalsinasyon çalışmalarından sonra önemli bazı numunelerin fotoğrafları çekilmiştir.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT In this study, determination of thermal properties of colemanite, ulexite and tincal ores under heat treatment is aimed. The thesis starts with a literature review of boron. It continues with experimental method and materials. Finally, the result and discussion of the experimental work carried out is presented. Experimental studies start with the thermal conductivity measurements of the ores utilized. Thermogravimetric studies, which give the change in the weight of a finely ground sample as a function of temperature, is the following part in experimental work. Calcination studies carried out with samples of various size distributions under changing temperatures and calcination times is the final part. In this section, photographs of some selected calcined samples were also taken.