Web tabanlı zeki öğretim sistemi geliştirilmesi ve öğrenci başarısı ile teknoloji kabullerine yönelik etkisinin incelenmesi
Developing a web based intelligent learning system and investigation of the effect of student success and technology acceptance
  1. Tez No: 958888
  2. Yazar: YILMAZ ÖZTÜRK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YAVUZ ÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2019
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Amasya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Zeki öğretim sistemleri (ZÖS), kime neyi nasıl öğreteceğini yine kişinin kendisinden aldığı bilgilere göre şekillendiren ve eğitim içeriğini buna göre planlayarak sunan sistemlerdir. Bu sistemler internetin olduğu her yerden zamana ve mekana bağlı kalmadan kişiye bireysel öğrenme ortamı ve imkanı sunmaktadır. ZÖS'ler sınıf ortamına göre çok daha etkileşimli eğitim araçları ve materyalleri sunarak öğrencinin derse olan ilgisini artırmaktadır. Bu çalışmada, araştırmacılar tarafından geliştirilen ve BİLZÖS (Bilişim Teknolojileri Zeki öğretim Sistemi) olarak isimlendirilen web tabanlı zeki öğretim sisteminin eğitime olan katkısı incelenmiştir. Ayrıca bu çalışmada“İşletim Sistemi Dersi”nin“Açık Kaynak İşletim Sistemleri”bölümünde yer alan“Kabuk İşlemleri”konusunun öğretilmesi için BİLZÖS kullanılmış ve sistemin akademik başarıya olan etkisi ile teknoloji ile iç içe bir yaşam süren öğretmen adaylarının teknoloji kabul ve kullanımları düzeylerinin belirlenmesi amaçlanmıştır. Çalışmada nicel araştırma yöntemlerinden yarı deneysel desen kullanılmıştır. Deney ve kontrol grupları Amasya Üniversitesi Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Eğitimi bölümünde okumakta olan 3. sınıf öğrencilerinden oluşmuştur. Çalışma, deney (21) ve kontrol (20) grupları olmak üzere toplam 41 kişiden oluşmuştur. Kontrol grubu eğitimleri normal şekilde (öğretmenle birlikte bilgisayar laboratuvarında), deney grubu ise öğretmen rehberliğinde BİLZÖS isimli web tabanlı zeki öğretim sistemi üzerinden tamamlamıştır. Araştırmada veri toplamak için kullanılan başarı testi araştırmacı tarafından geliştirilmiştir. 19 soru ile oluşturulan başarı testinin güvenirlik katsayısı (Kr-20) 0,77 olarak bulunmuştur. Ayrıca öğretmen adaylarının teknoloji kabul ve kullanım düzeylerini belirleyebilmek için Yurdakul, Ursavaş ve İşçitürk tarafından (2014) geliştirilen“Öğretmen Adaylarının Teknoloji Kabul ve Kullanımları Ölçeği”nden yararlanılmıştır. Ölçek, ulusal literatürde öğretmen adaylarının teknoloji kabul ve kullanımlarının belirlenmesi amacıyla Teknoloji Kabul ve Kullanım Birleştirilmiş Modeli kullanılarak yapılan ilk ölçektir. Ölçeğin iç tutarlılık katsayısı 0.95 bulunmuştur. Başarı testi ve teknoloji kabul ve kullanımları ölçeği her iki gruba da eğitim öncesi ve sonrası uygulanmıştır. Deney grubuna eğitim BİLZÖS üzerinden 3 hafta olarak verilmiştir. Kontrol grubu ise eğitimini normal şekilde almıştır. Her iki eğitim sonunda elde edilen verilerin SPSS 20 programı ile analizleri yapılmıştır. Yapılan analiz sonucunda deney ve kontrol gruplarının her ikisinde de son testlerde anlamlı bir akademik başarı elde edildiği görülmüştür. Fakat son testlerde deney grubunun başarı ortalaması kontrol grubu başarı ortalamasından yüksek olmasına rağmen aralarında istatistiki olarak fark bulunamamıştır. Analizlerden elde edilen bir diğer sonuç ise deney ve kontrol gruplarında yer alan öğretmen adaylarının teknoloji kabul ve kullanımları düzeyleri arasında ön test ve son test düzeylerinde anlamlı bir fark bulunamamış olmasıdır. BİLZÖS, öğrencinin eğitim esnasında yönlendirilmesi ve dinamik içeriğiyle normal sınıf içi eğitime göre öğrencilerin daha kaliteli ve eğlenceli bir eğitim süreci geçirmesi için tasarlanmıştır. Elde edilen araştırma sonuçlarına göre BİLZÖS, akademik başarı düzeyinde normal sınıf içi eğitim kadar başarı elde etmiştir diyebiliriz. Bireysel öğrenmenin ön planda olduğu günümüzde, zeki öğretim sistemlerinin büyük önem taşıdığı görülmektedir. ZÖS' lerin diğer ülkelerde olduğu gibi ülkemizde de kullanılması ve yaygınlaştırılması için gerekli akademik desteğin verilmesinin ve gereken çalışmaların yapılmasının eğitim - öğretime katkı sağlayacağı düşünülmektedir. Bu çalışma kısıtlı bir sürede, kısıtlı bir konuda ve kısıtlı bir gruba uygulanmıştır. İleriki zamanlarda BİLZÖS üzerinde birden fazla ders aynı anda çok sayıda öğrenciye eğitim için açılabilir ve her dersin akademik başarı düzeyleri incelenebilir. BİLZÖS benzeri web tabanlı zeki öğretim sistemleri geliştirilebilir.
Özet (Çeviri)
Intelligent teaching systems (ITS) are systems that provide guidance to whom and how to teach them according to the information they receive from themselves and plan their educational content accordingly. These systems offer the individual learning environment and the possibility to the person wherever there is internet, without depending on time and place. ITS offers more interactive educational tools and materials than the classroom environment and increases the student's interest in the course. In this study, developed by researchers and the contribution of the web-based intelligent education system which is named as BILZÖS (Intelligent Teaching System of Information Technologies) to the education has been investigated. In addition, in this study, BİLZÖS was used to teach“Shell Operations”in“Open Source Operating Systems”section of“Operating System Course”and the effect of the system on academic achievement and technology acceptance and use levels of prospective teachers who lived a life intertwined with technology intended to determine. In this study, semi-experimental design is used. The experimental and control groups consisted of 3rd grade students studying at the Department of Computer Education and Instructional Technology at Amasya University. The study consisted of a total of 41 subjects, including the experimental (21) and control (20) groups. The control group completed the trainings in the normal way (with the teacher in the computer laboratory) and the experimental group was completed with the guidance of a teacher through the web based intelligent teaching system named BİLZÖS. The achievement test used to collect data was developed by the researcher. The reliability coefficient (Kr-20) of the 19 questions was found to be 0,77. In addition, in order to determine the technology acceptance and usage levels of the prospective teachers,“Technology Acceptance and Uses Scale of Teacher Candidates”developed by Yurdakul, Ursavaş and İşçitürk (2014) was used. The scale is the first scale to be used to determine the technology acceptance and use of teacher candidates in the national literature by using the Technology Acceptance and Use Unified Model. The internal consistency coefficient of the scale was 0.95. Success test and technology acceptance and use scale were applied to both groups before and after training. The study group was given 3 weeks of education via BILZÖS. The control group received normal education. The data obtained from both trainings were analyzed with SPSS 20 program. As a result of the analysis, it was seen that a significant academic success was obtained in both the experimental and control groups. However, although the average of the experimental group was higher than the average of the control group in the final tests, no statistically significant difference was found between them. Another result obtained from the analysis is that there is no significant difference between the pre-test and post-test levels of the teacher candidates in the experimental and control groups. BİLZÖS is designed for the students to have a higher quality and fun education process according to the normal classroom education with their orientation during the training and the dynamic content. According to the results of this study, we can say that BILZÖS has achieved as much success in academic achievement as in normal classroom education. It is seen that intelligent teaching systems have a great importance nowadays when individual learning is at the forefront. It is thought that the necessary academic support for the use and dissemination of ITSs in our country as well as in other countries will contribute to the education and training. This study was applied to a limited period, a limited issue and a limited group. In the future, more than one course on BILZOS can be opened for the education of a large number of students at the same time and the academic achievement levels of each course can be examined. Intelligent web-based teaching systems like BİLZÖS can be developed.