Doğaltaş madenciliğinde sanal gerçeklik tabanlı bir ciddi oyun geliştirilmesi
Development of a virtual reality-based serious game in natural stone mining
- Tez No: 958889
- Danışmanlar: PROF. DR. İSMAİL SEDAT BÜYÜKSAĞİŞ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maden Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Bu araştırmada, maden mühendisliğinde ve mermer teknolojisi bölümlerinde okuyan ön lisans, lisans ve lisansüstü öğrencilerine doğal taş ocağında dikkat edilmesi gereken iş sağlığı ve güvenliği (İSG) kurallarının ve kesme makinalarının çalışma prensiplerinin sanal gerçeklik teknolojileri yardımıyla öğretilmesi amaçlanmıştır. Öğrencilerin öğrenme hızlarını artırmak, öğrenilen konunun daha kalıcı olmasını sağlamak amacıyla sanal gerçeklik teknolojisi vasıtasıyla doğal taş maden ocağında İSG ve blok kesme makinelerini kullanma ciddi oyunu tasarlanmıştır. Uygulamanın içerisinde kullanıcı sanal maden şantiyesinde gerekli ve uygun Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) ekipmanı seçerek mankene giydirmektedirler. Ayrıca, ocak içerisinde İSG kuralları doğrultusunda birçok uyarı levhalarının arasından doğru yerde doğru tabelanın seçilmesi aşaması eklenmiştir. Tüm bu aşamalar bittikten sonra kazanılan puan ekrana yansıtılmaktadır. Diğer taraftan, doğaltaş ocağının üretimini sağlayan elmas tel kesme, zincirli kollu kesici ve sayalama makinalarının modelleri tasarıma eklenerek, kesme anında ilerleme ve dönüş hızlarının değiştirilmesinin, makinelerin kontrol panelindeki göstergelerinde akım, güç, ve spesifik enerji üzerindeki etkileri izlenmektedir. Bu yolla doğru hız kombinasyonlarında doğru kesim yapmak, tel aşınmasını optimuma getirerek enerji tüketimini azaltmak ve üretim kayıplarını en aza indirmek konularında uygulayıcıya sanal gerçeklik ortamında eğitim verilmesinin mümkün olduğu gösterilmiştir. Afyon Kocatepe Üniversitesi Maden Mühendisliği bölümü öğrencilerinden 22'si, ön lisans Mermer Teknolojisi bölümü öğrencilerinden 13'ü ve Avustralya Queensland Üniversitesi Maden ve Makine Mühendisliği öğrencilerinin 22'si bu uygulamaya gönüllü katılarak, sonrasında uygulamaya ilişkin hazırlanan anket sorularına cevap vermişlerdir. Sonuç olarak, SG teknolojisi yardımıyla verilen uygulamalı eğitimin kullanılabilirliği demografik değişkenlerden bağımsız olarak, benzer düzeyde değerlendirilmiştir. Bu bulgu, geliştirilen eğitim yönteminin farklı cinsiyetler-uzmanlık-deneyim düzeylerinden kullanıcılar için,“eşit derecede erişilebilir ve anlaşılır”olduğunu ortaya koymaktadır. Bu yönüyle, kapsayıcı bir kullanıcı deneyimi sunma hedefini başarıyla karşılamaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to teach occupational health and safety (OHS) rules that must be observed in natural stone quarries and the operating principles of cutting machines to associate, undergraduate, and graduate students studying in mining engineering and marble technology departments through the use of virtual reality (VR) technologies. A serious game has been designed using virtual reality technology to enhance students' learning speed and ensure more permanent retention of the subject matter by immersing them in a natural stone quarry environment where they learn about OHS and the operation of block cutting machines. Within the application, users dress a mannequin with the necessary and appropriate Personal Protective Equipment (PPE) in a virtual mining site. Additionally, a stage has been added where users must select the correct safety sign from among various warning signs placed throughout the quarry in accordance with OHS regulations. After completing all these stages, the score achieved is displayed on the screen. On the other hand, models of the diamond wire saw, chain arm cutter, and frame saw machines used in natural stone quarry production have been included in the design. During the cutting process, users can observe how changes in feed and rotation speeds affect current, power, and specific energy on the machine control panel indicators. This demonstrates that it is possible to provide training in a virtual reality environment on how to achieve optimal cutting speeds, reduce wire wear, minimize energy consumption, and decrease production losses. A total of 22 students from Afyon Kocatepe University's Mining Engineering Department, 13 associate degree students from the Marble Technology Department, and 22 students from the University of Queensland's Mining and Mechanical Engineering Departments in Australia voluntarily participated in the application and subsequently answered a survey about the experience. As a result, the usability of the practical training delivered via VR technology was evaluated similarly regardless of demographic variables. This finding indicates that the developed training method is“equally accessible and comprehensible”for users of different genders, areas of expertise, and experience levels. In this respect, it successfully meets the goal of offering an inclusive user experience.