Kedi sahiplerinin ağrı algısı ile feline grimace scale sonuçlarının karşılaştırılması: Demografik faktörlerin rolü
Comparison of cat owners' pain perception and felinegrimace scale results: The role of demographic factors
- Tez No: 958922
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ENVER ÇAVUŞOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Veteriner Hekimliği, Zooloji, Veterinary Medicine, Zoology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Zootekni Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
Ağrı yönetiminin etkili şekilde uygulanması hayvanın yaşam kalitesine, hastalığın seyrine, tedavinin başarısına olumlu katkı sağlamaktadır. Etkili ve eksiksiz uygulanan ağrı yönetimi hem hastayı hem de veteriner hekimi koruyan önemli stratejik bir uygulamadır. Kediler, doğaları gereği daha bireysel ve içe dönük canlılardır ve ağrıyı doğrudan değil, dolaylı yollarla ifade ederler. Bu durum, sahiplerinin ve veteriner hekimlerin kedilerin ağrılarını fark etmelerini güçleştirerek gecikmelerine sebep olmaktadır. Bu nedenle ağrıyı ortak ölçütte anlayabilmek, uygulanan analjezik tedaviye verilen yanıtı değerlendirebilmek ve ağrı yönetimi sürecinin yönlendirebilmek amacıyla Feline Grimace Scale (FGS) gibi ağrı ölçekleri geliştirilmiş ve klinik kullanımda yerini almıştır. Bu çalışma, kedi sahiplerinin kedilerinin ağrı düzeylerini ne düzeyde doğru tahmin edebildiklerini ve bu tahmin düzeyini etkileyen demografik faktörleri ortaya koymak amacıyla yapılmıştır. Çalışmada toplam 10 adet soru hazırlanmış ve özel bir kliniğe başvuran kedi sahipleri ile yüz yüze yapılan anket şeklinde gerçekleşmiştir. Çalışma toplam 50 adet kedi sahibine anket uygulaması ile yapılmıştır. Ankete katılan her kedi sahibinin kedisi, ayrıca FGS skalası ile ağrı düzeyi skorlanmıştır. Daha sonra, kedi sahiplerinin ağrı düzeyi tahminleri ile FGS ölçeğinde çıkan ağrı düzeyi arasındaki korelasyon istatistiksel olarak hesaplanmıştır. Kedi sahiplerinin skorları ile FGS sonucu arasındaki korelasyon, Pearson korelasyon testi ile ölçülmüştür. Elde edilen sonuçlara göre, kedi sahiplerinden“kadın”cinsiyetindekiler,“40 yaş ve altındakiler”,“kedi bakmaya başlayalı 5 yılı aşmamış olanlar”ve“kedi sahiplenmeden önce tereddüt ederek sahiplenenler”in ağrı tahminleri ile FGS skoru arasındaki korelasyon anlamlı bulunmuştur. Elde edilen bulgular, kadın kedi sahiplerinin, 40 yaş ve altındaki bireylerin, kedisine beş yıldan kısa süredir bakanların ve kediyi sahiplenmeden önce tereddüt edenlerin ağrı tahminleri ile FGS skorları arasında anlamlı bir korelasyon olduğunu göstermektedir. Ayrıca, kısırlaştırılmış, melez ırk, ileri yaşlı, daha önce hastalık geçirmiş ve akut bir sorun nedeniyle kliniğe getirilen kedilerin sahiplerinin ağrı tahminleri ile FGS skoru arasında da anlamlı bir korelasyon saptanmıştır. Elde edilen sonuçlar, FGS ölçeğinin gelecekte kliniklerde rutin olarak kullanılabilmesi anlamında oldukça gelecek vadetmektedir. Fakat gelecekte bu alanda yapılacak çalışmaların daha kapsamlı ve daha fazla sayı ve ölçekte yapılması FGS'nin kliniklerde kullanım olanaklarını artıracağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Effective application of pain management contributes positively to the animal's quality of life, the course of the disease, and the success of the treatment. Effective and complete pain management is an important strategic application that protects both the patient and the veterinarian. The fact that dogs are more social than cats and have more developed communication skills with people makes it easier for them to express their pain. In contrast, cats are naturally more individual and introverted creatures and do not express pain directly but indirectly. This situation makes it difficult for owners and veterinarians to notice the pain of cats, causing delays. For this reason, pain scales such as the Feline Grimace Scale (FGS) have been developed and have taken their place in clinical use in order to understand pain in a common criterion, to evaluate the response to the applied analgesic treatment, and to guide the pain management process. This study was conducted to reveal the extent to which cat owners can accurately estimate the pain levels of their cats and the demographic factors affecting this estimation level. A total of 10 questions were prepared in the study and a face-to-face survey was conducted with cat owners who applied to a private clinic. The study was conducted with a survey application to a total of 50 cat owners. Each cat owner participating in the survey also had their cat scored for pain using the FGS scale. Then, the correlation between the cat owners' pain level estimates and the pain level on the FGS scale was calculated statistically. The correlation between the cat owners' scores and the FGS result was measured using the Pearson correlation test. According to the results obtained, the correlation between the pain estimates and the FGS score of cat owners who were“female”,“aged 40 and under”,“those who had started looking after a cat for less than 5 years”and“those who hesitated before adopting a cat”was found to be significant. In addition, the correlation between the pain levels and the FGS score of“spayed”,“mixed breed”,“older”,“those who had previously experienced the disease”and“cat owners who brought their cats to the clinic with an acute problem”was found to be significant. The results obtained are quite promising in terms of the routine use of the FGS scale in clinics in the future. However, it is thought that future studies in this field that are more comprehensive and in larger numbers and on a larger scale will increase the possibilities of using FGS in clinics.