Çeşitli yükler altında kirişlerin eğilme analizi ve uygun enkesitin belirlenmesi
Bending analysis of beams under various loads and determination of the appropriate cross section
- Tez No: 958923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BEKİR AKGÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Mühendislik ve ekonomi, günümüz dünyasında önemli bir rol oynayan iki kavramdır. Bu iki disiplin ile birlikte daha sürdürülebilir, güvenli ve dayanıklı yapılar inşa edilmektedir. Teknolojik gelişmeler ile birlikte yapısal analizler kolaylaşarak istenilen geometrilerde mimari tasarımlar hızlı bir şekilde elde edilebilmektedir. Günümüze kadar yapılan çalışmalarda farklı mesnetlenme koşullarında değişken kesitli kirişlerin titreşim analizleri incelenmiştir. Ayrıca farklı geometriye sahip çelik kirişlerin de eğilme ve burkulma davranışları araştırılmıştır. Tez kapsamında eğilmeye maruz konsol kirişlerde dört farklı yükleme durumu için kesitin kare ve daire olması durumlarına ait uygun enkesitler ve deplasman değerleri araştırılmıştır. Araştırmalarda sabit dayanım koşulu göz önünde bulundurularak Euler-Bernoulli kiriş teorisine dayalı analitik çözümler elde edilmiştir. Kesitin kiriş uzunluğu boyunca sabit, genişliği ve yüksekliği değişen olması durumlarına ait deplasman değerleri, Matlab paket programı yardımıyla hesaplanıp şekiller ve çizelgeler halinde sunulmuştur. Enkesitlerin elde edilmesinde Solidworks paket programı ile üç boyutlu hale getirilmiştir. Ayrıca kesitin değişimine bağlı olarak toplam hacimde meydana gelen azalma ve buna bağlı olarak da ortaya çıkan malzeme tasarrufu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Engineering and economics have played a significant role in today's world. Together, these two disciplines have contributed to the construction of more sustainable, safe, and resilient structures. With technological advancements, structural analyses have become more accessible, allowing for rapid architectural design and implementation of desired geometries. Previous studies have examined the vibration analyses of beams with varying cross-sections under different support conditions. Additionally, the flexural and buckling behaviors of steel beams with various geometries have also been investigated. Within the scope of this thesis, appropriate cross-sections and displacement values for cantilever beams subjected to bending under four different loading conditions were investigated for both square and circular cross-sectional shapes. Analytical solutions based on the Euler-Bernoulli beam theory were obtained by considering a constant strength criterion throughout the analyses. Displacement values were calculated for cases where the cross-section remained constant along the beam length, as well as cases where the width or height varied. These results were computed using MATLAB software package and presented in the form of figures and tables. Threedimensional models of the cross-sections were generated using SolidWorks software package. Furthermore, reductions in total volume due to cross-sectional variations and the resulting material savings were also examined.