Coğrafi bilgi sistemleri ve bulanık analitik hiyerarşi prosesi entegrasyonu ile deprem risk analizi: Balıkesir ili Gönen ilçesi örneği
Earthquake risk analysis with geographic information systems and fuzzy analytic hierarchy process integration: The case of Gönen, Balıkesir
  1. Tez No: 958924
  2. Yazar: BURAK KAVAKLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ MELİH BAŞARANER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uzaktan Algılama ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Türkiye'nin yüksek deprem riski taşıyan bölgelerinden biri olan Güney Marmara bölgesinde yer alan Balıkesir ili Gönen ilçesi, Yenice-Gönen Fay Zonu üzerinde yer almaktadır. Bölge, özellikle 1953 yılında meydana gelen 7,2 büyüklüğündeki depremde 265 can kaybı ve 6750 binanın hasar görmesi gibi yıkıcı etkiler yaşamıştır. Bu çalışmada, Gönen ilçesinde bulunan çalışma alanı için Coğrafi Bilgi Sistemleri ve Bulanık Analitik Hiyerarşi Prosesi (BAHP) yöntemi entegre edilerek deprem risk analizi gerçekleştirilmiştir. Analiz kapsamında jeolojik formasyon, zemin sınıfı, fay hatlarına uzaklık, yeraltı suyu mesafesi, zemin büyütme faktörü, en yüksek yer ivmesi, kayma dalgası hızı, zemin hakim periyodu ve eğim olmak üzere dokuz kriter kullanılmıştır. Geleneksel Analitik Hiyerarşi Prosesi (AHP) yerine BAHP yöntemi tercih edilerek, uzman yargılarındaki belirsizlikler üçgen bulanık sayılarla modellenmiştir. Parametrelerin göreli önem dereceleri belirlenerek ağırlıklı katman çakıştırması ile deprem risk haritası üretilmiştir. Risk bölgelerindeki nüfus tahmininde Rastgele Orman regresyon modeli kullanılmıştır. Model %90,94 belirleme katsayısı ve 1,87 ortalama mutlak hata (MAE) değeriyle yüksek performans göstermiştir. Analiz sonuçlarına göre, nüfusun alansal olarak %27,5'i 'çok riskli', %32,62'si 'riskli' bölgelerde yaşamaktadır. Toplam 56396 kişinin 25289'u (%44,84) çok riskli bölgelerde bulunmaktadır. Bu bölgeler gevşek alüvyal zeminler, yüksek yeraltı suyu seviyesi ve fay zonuna yakınlık özelliklerini taşımaktadır. Bu çalışmanın sonuçları, Gönen ilçesinde gerçekleştirilecek kentsel dönüşüm projeleri, yeni yerleşim yeri seçimi ve afet yönetim planlarının oluşturulması için değerli bir temel sunmaktadır. Bulanık AHP yönteminin karmaşık karar alma süreçlerinde çoklu kriterleri etkin bir şekilde değerlendirebildiği gösterilmiştir. Ülkemiz için sürekli bir tehdit olan deprem gerçeği göz önüne alındığında, bu tür bilimsel araştırmaların yaygınlaşması ve sonuçlarının afet yönetimi politikalarına entegre edilmesi hayati önem taşımaktadır. Gönen ilçesi özelindeki bu risk analizi, bölgesel deprem risk yönetimi çabalarına önemli bir katkı sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
The Gönen district of Balıkesir, located in the southern Marmara region, is situated in one of Turkey's high seismic risk zones on the Yenice-Gönen Fault Zone. The region experienced devastating effects during the 7,2 magnitude earthquake that occurred in 1953, resulting in 265 fatalities and damage to 6,750 buildings. In this study, earthquake risk analysis was conducted for the study area in Gönen district using Geographic Information Systems and Fuzzy Analytical Hierarchy Process (FAHP) methodology. Nine criteria were employed in the analysis: geological formation, soil class, distance to fault lines, groundwater depth, soil amplification factor, peak ground acceleration, shear wave velocity, soil dominant period, and slope. The FAHP method was preferred over the traditional Analytical Hierarchy Process (AHP) to model uncertainties in expert judgments using triangular fuzzy numbers. The relative importance weights of parameters were determined, and an earthquake risk map was generated through weighted layer overlay analysis. A Random Forest regression model was utilized for population estimation in risk zones. The model demonstrated high performance with a coefficient of determination of 90,94% and a mean absolute error (MAE) of 1,87. According to the analysis results, 27,5% of the population lives in 'very high risk' areas, while32.62% resides in 'high risk' zones. Out of a total population of 56,396 people, 25,289 individuals (44.84%) are located in very high-risk areas. These zones are characterized by loose alluvial soils, high groundwater levels, and proximity to fault zones. The findings of this study provide a valuable foundation for urban transformation projects, new settlement site selection, and disaster management plan development in Gönen district. The research demonstrates that the Fuzzy AHP method can effectively evaluate multiple criteria in complex decision-making processes. Considering the continuous threat of earthquakes in our country, the proliferation of such scientific research and the integration of their results into disaster management policies is of vital importance. This risk analysis specific to Gönen will make a significant contribution to regional earthquake risk management efforts.