ROS controlled hydroponics and mechatronics system design
ROS ile kontrol edilen hidroponik ve mekatronik sistem tasarımı
- Tez No: 958928
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ FATİH CEMAL CAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mekatronik Mühendisliği, Ziraat, Mechatronics Engineering, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Robotik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 141
Özet
İklim değişikliği, kentleşme ve gıda güvencesizliği gibi küresel zorluklar karşısında, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları'nın (SDGs) gerçekleştirilmesi yenilikçi tarım çözümleri gerektirmektedir. Bu tez, hidroponik yetiştiricilik için gelişmiş izleme ve kontrol sistemlerini entegre eden bir araştırma ölçeğinde Yapay Işıkla Bitki Fabrikası'nın (PFAL) geliştirilmesini ve değerlendirilmesini sunmaktadır. Sistem, veri toplama ve kontrol için bir ESP32 mikrodenetleyicisi kullanmakta ve WiFi üzerinden Robot İşletim Sistemi'ne (ROS) bağlanmaktadır. Sıcaklık, nem, ışık yoğunluğu, pH ve elektrik iletkenliği (EC) gibi çevresel parametreleri izlemek için sensörler entegre edilmiştir ve bu sayede optimum besin seviyeleri ve büyüme koşulları sağlanmaktadır. Veriler, günlük performans takibi için bir depolama modülü kullanılarak kaydedilmektedir. Optimum koşulları korumak için bir bitki büyüme ışığı ve sıcaklık kontrollü bir ısıtıcı röleler aracılığıyla yönetilmektedir. Gerçek zamanlı izleme ve hassas ayarlamalar, ROS ile bağlantılı bir Simulink tabanlı arayüz aracılığıyla gerçekleştirilmektedir. Sonuçlar, sistemin mahsul yetiştiriciliği için ideal koşulları koruma yeteneğini göstermekte ve ROS tabanlı çözümlerin hassas tarımda potansiyelini vurgulamaktadır. Gelecek araştırmalar, otomasyonun, ölçeklenebilirliğin ve sürdürülebilir tarımda daha geniş uygulamalar için uyarlanabilirliğin geliştirilmesine odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
In the face of global challenges such as climate change, urbanization, and food insecurity, achieving the United Nations Sustainable Development Goals (SDGs) requires innovative agricultural solutions. This thesis presents the development and evaluation of a research-scale Plant Factory with Artificial Light (PFAL) for hydroponic cultivation, integrating advanced monitoring and control systems. The system utilizes an ESP32 microcontroller for data acquisition and control, interfacing with Robot Operating System (ROS) via WiFi. It integrates sensors to monitor environmental parameters such as temperature, humidity, light intensity, pH, and electrical conductivity (EC), ensuring optimal nutrient levels and growth conditions. Data is logged daily using a storage module, while a grow light and temperature-controlled heater are managed through relays to maintain ideal conditions. Real-time monitoring and precise adjustments are achieved via a Simulink-based interface connected to ROS. The results demonstrate the system's capability to maintain ideal conditions for crop cultivation, highlighting the potential of ROS-based solutions in precision agriculture. Future research will focus on enhancing automation, scalability, and adaptability for broader applications in sustainable farming.