Eğrilerin modifiye edilmiş ortogonal frenet-saban çatıları ve evolüsyonu
Modified orthogonal frenet-saban frames and evolution of curves
  1. Tez No: 958927
  2. Yazar: ALPEREN KIZILAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATAKAN TUĞKAN YAKUT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu tez çalışmasında üç boyutlu Euclid (E3) ve Minkowski uzayları (E13) ile küresel (S2) de Sitter (S12) ve hiperbolik (H02) uzaylarındaki eğri akışları ve eğrilik evolüsyonları incelenmiştir. Üç boyutlu Euclid ve Minkowski uzaylarında modifiye edilmiş Frenet çatılarından faydalanarak modifiye edilmiş Saban çatıları tanımlanmıştır. Buradan hareketle küresel (S2), de Sitter (S12) ve hiperbolik (H02) uzaylarda geodezik eğrilik yardımıyla modifiye edilmiş Saban çatıları tanımlanmıştır. Hem Euclid ve Minkowski uzaylarında eğrilik yardımı ile modifiye edilmiş ortogonal Frenet çatılı eğrilerin esnek olmayan eğri akışları ve eğriliklerinin evolüsyon denklemleri hem de küresel uzay ile de Sitter ve hiperbolik uzaylarda geodezik eğrilik yardımıyla modifiye edilmiş Saban çatılı eğrilerin esnek olmayan eğri akışları ve eğriliklerinin evolüsyon denklemleri hesaplanmıştır. Ayrıca yapılan çalışmalar örnekler ve grafiklerle desteklenmiştir. Son olarak çalışmada elde edilen bulgular değerlendirilmiş ve gelecekte yapılabilecek çalışmalar için fikirler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, curve flows and curvature evolutions in three-dimensional Euclidean (E3) and Minkowski spaces (E13), Spherical (S2), de Sitter (S12) and hyperbolic space (H02) are studied. Using modified Frenet frames in three-dimensional Euclidean and Minkowski spaces, modified Saban frames are defined. Move from here modified Saban frames are defined with the help of geodesic curvature in spherical (S2), de Sitter (S12) and hyperbolic (H02) spaces. Evolution equations of inelastic curve flows and curvatures of inelastic curve flows and curvatures of orthogonal Frenet framed curves modified by curvature in both Euclidean Minkowski spaces, and inelastic curve flows and curvature evolution equations of Saban framed curves modified by geodesic curvature in spherical, de Sitter and hyperbolic spaces are calculated. In addition, the studies were supported with examples and graphics. Finally, the findings of the study were evaluated and ideas for future studies were presented.