Derim sonrası melatonin ve salisilik asit uygulamalarının taze börülcede depolama sırasında kalite değişimi üzerine etkisi
The effect of postharvest melatonin and salicylic acid treatments on the quality changes of fresh cowpea during storage
  1. Tez No: 958929
  2. Yazar: ESRA MERSİNLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA ERBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çalışmada derim sonrası salisilik asit (SA) ve melatonin (MEL) uygulamalarıyla taze börülce baklalarının depolama boyunca kalite özellikleri ve biyokimyasal içeriğinin korunması ve üşüme zararının engellenmesi hedeflenmiştir. Bu amaçla derilen taze börülce baklaları farklı dozlarda SA (1 ve 2 mM) ve MEL (100 ve 200 µmol L-1) içeren çözeltilere daldırılmıştır. Kontrol grubu ise sadece saf suya daldırılmıştır. Daldırma işlemlerinden sonra, baklalar 1 kg'lık köpük kaselere yerleştirilmiş ve üzeri streç filmle kaplanmıştır. Streçlenen kaseler 4±1°C ve %90±5 oransal nem koşullarında 16 gün süreyle depolanmıştır. Raf ömrü çalışmaları için soğukta muhafazadan çıkartılan taze börülce baklaları 2 gün 20±1°C ve %60±5 oransal nem koşullarında bekletilmiştir. Baklalarda depolama başlangıcında ve 4'er gün aralıklarla kalite değişimlerini belirlemek için bazı fiziksel ve kimyasal kalite analizler ile duyusal değerlendirmeler yapılmış ve aynı analizler raf ömrü koşullarında da yinelenmiştir. SA ve MEL uygulamalarının, baklalarının ağırlık kaybının azaltılmasında ve solunum hızını baskılanmasında oldukça etkili olduğu saptanmıştır. Uygulamaların, baklaların toplam fenolik madde miktarı ve askorbik asit içeriği üzerine anlamlı bir etkisi saptanamamıştır. Dış görünüşünün korunması ve üşüme zararının azaltılmasında SA ve MEL uygulamaları kontrol uygulamasına oranla daha etkili olmuş ve özellikle MEL uygulamalarının etkisi daha dikkat çekici olmuştur. Genel olarak incelendiğinde, SA ve MEL uygulamalarının özellikle MEL uygulamasının taze börülce baklaların muhafazasında kullanılabileceği sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, it was aimed to maintain the quality attributes and biochemical composition and inhibit chilling injury of fresh cowpea pods by post-harvest salicylic acid (SA) and melatonin (MEL) treatments during storage. For this purpose, harvested fresh cowpea pods were dipped into solutions containing different doses of SA (1 and 2 mM) and MEL (100 and 200 µmol L-1). The control group was dipped into distilled water only. After dipping, pods were placed into 1 kg foam trays and covered with strech film. The stretched trays were stored at 4±1°C and 90±5% relative humidity for 16 days. For shelf life studies, the fresh cowpea pods were kept at 20±1°C and 60±5% relative humidity for 2 days after cold storage. Some physical and chemical quality analyses and sensory evaluations were performed at the beginning of storage and at 4-day intervals to determine the quality changes in the pods and the same analyses were repeated under shelf life conditions. It was determined that SA and MEL treatments were effective to reduce the weight loss and to suppress the respiration rate of the pods. SA and MEL treatments were more effective than the control treatment in maintaining the external appearance and reducing chilling injury and the effect of MEL treatments was more noticeable. The treatments had no significant effect on the total phenolic content and ascorbic acid content of the pods. In conclusion, it was determined that MEL treatments were the most effective treatment for maintaining the quality parameters investigated.