A Comparison study of cellular and Job-Shop manufacturing Systems using simulation
Hücresel ve atölye tipi imalat sistemernin benzetim tekniği kullanılarak karşılaştırılması çalışması
- Tez No: 95894
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA TUNALI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 216
Özet
ÖZET Müşteri odaklı üretimin ortaya çıkışıyla birlikte, parti imalatı bütün dünyada yaygınlaşmıştır. Parti imalatından kaynaklanan ana sorun, bu imalatın yüksek düzeyde ürün çeşitliliği ve küçük imalat parti büyüklüklerine sahip olmasıdır. Bu sorunu gidermek amacıyla. Hücresel İmalat olarak adlandırılan imalat tekniği 1970'li yıllarda geliştirilmiştir. Bilgisayar kullanımının yaygınlaşması ile birlikte, özellikle 1980'lerde, Benzetim tekniği imalat ve servis sistemlerinin performanslarının değerlendirilmesi için geliştirilmiştir. Bu çalışmanın amacı, Hücresel ve Atölye tipi imalat sistemlerinin çeşitli deneysel koşullar altında benzetim tekniği kullanılarak karşılaştınlmasıdır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT As to emerge the era of mass customization of products, the batch manufacturing has prevailed all over the world. The major problem with batch manufacturing is that it has high-level product variety and small manufacturing lot sizes. To cope with this problem, a new manufacturing methodology that is called Cellular Manufacturing was developed in the 1970s. As prevalence of computer usage, especially in the 1980s, the simulation methodology was developed to evaluate performances of service and manufacturing systems. The objective of this study is to compare Cellular and Job Shop manufacturing systems under various experimental conditions by using simulation methodology.