Stress analysis of the naval ship's head port
Askeri gemiye ait baş kapağın gerilme analizi
- Tez No: 95895
- Danışmanlar: PROF. DR. ONUR SAYMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 130
Özet
m ÖZET Muhtemelen Yapısal analiz, sonlu eleman uygulamasında kullanılan en yaygın yöntemdir. Yapısal yada yapı terimi köprüler, binalar gibi sadece sivil (askeri olmayan) mühendislik yapılarını içermez, aym zamanda gemi teknesi, gemi kapaklan, gemi mataforaları, aircraftlar, motor blokları ile pistonlar gibi makine parçalan ve ekipmanlannın bulunduğu denizcilik (bahriye) ve havacılık uygulamalannı da içerir. Bu çalışmada bir gemide bulunan baş kapağa ait menteşelerinden birine gelen gerilme dağılımını belirlemek için, farklı menteşe kalınlıkları uygulanmış yada mevcut menteşe takviye edilerek üç boyutlu sonlu eleman metodu kullanılmıştır. Mesh işleminde kullanılan eleman 10 düğümlü Tetrahedral yapısal katı elemandır. Analizde menteşenin açık ve kapalı konumlan için gerilme dağılımı belirlidir. Bu tezin sonuçlan gerilme ve malzeme maliyetleri hesaba katılarak uygun boyutta malzeme seçimi için mühendislik uygulamalannda kullanılabilir. Uygulanan değişik kombinasyonlara göre ortaya çıkan sonuçlar tablolar ve şekiller halinde verilmiştir. Bu bilgiler doğrultusunda bazı sonuçlar çıkanlmaya çalışılmıştır. Tüm bu sonuçlar tezin ilgili bölümlerinde ayn olarak açıklamalan yapılarak anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
II ABSTRACT Structural analysis is probably the most common application of the finite method. The term structural (or structure) implies not only civil engineering structures such as bridges, and buildings but also naval, aeronautical, and mechanical structures such as ship hulls, ship hatch, ship davit, aircraft bodies, and machine housings as well as mechanical components such as pistons, machine parts and tools In this study, three dimensional finite element method is used to determine the stress distribution on a hinge element belonging to head port of a ship, for different thickness or strengthen hinge element. The used elements in the meshes are Tetrahedral Structural Solid Elements with ten nodes. There is a definite stress distribution at open and closed position for analizing. The results of this thesis may be used in engineering applications for choosing suitable size considering the stress and material costs. The results which are obtained by the different combinations of materials, are given with tables and figures. With this informations. I have tried to obtain results by applying regression methods. All these results are in given in the related chapters of these thesis.