An Integration of expert system with a mathematical programming model
Bir matematiksel programlama modelinin uzman sistem ile entegrasyonu
- Tez No: 95893
- Danışmanlar: PROF. DR. İREM ÖZKARAHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 197
Özet
ÖZET Çizelgeleme, karmaşık ve önemli olmalarından dolayı sağlık kuruluşları için çok önemli bir konudur. Ameliyathaneler pahalı yatırımlardır ve sağlık çok önemli bir konudur, dolayısıyla ameliyathanelerin etkin bir şekilde kullanılmaları gereklidir. Ve hastalar, personel, yer ve zaman ameliyathane çizelgelemenin temel elemanlarıdır. Hastalar, ameliyathaneler, malzeme, hemşireler ve anestezi uzmanları etkin bir şekilde çizelgelenmezse ameliyathaneler karışıklığa maruz kalırlar ve düşük kullanım oranlarına sahip olurlar. Karmaşık yapılarından dolayı ameliyathanelerin tüm servislere adil davranan bir çizelgeleme sistemine sahip olması önemlidir. Ameliyathane çizelgeleme çalışmalarının ana amacı, ameliyathane kullanım oranını iyileştirmektir. Çünkü hastane yöneticileri minimum maliyetle en iyi hizmet düzeyini istemektedir. Günümüzde kaynak çizelgeleme daha teknik olarak, yüksek düzeyde bilgisayar kullanımıyla yapılmaktadır. Ve sağlık endüstrisinde, otomatik çizelgeleme insanların ve kaynakların doğru zamanda doğru yerde olmasını kolaylıkla sağlayabilmektedir. Bu tezde, geliştirilen çizelgeleme sistemi, hastane ihtiyaçlarına en iyi şekilde cevap verebilecek, fazla mesaiyi ve boş zamanı minimize eden etkin çizelgeler hazırlayabilen amaç programlama modelini temel alır. Sistem, amaç programlama modelini teknik olmayan kişilerce de kullanılabilmesi için uzman sistem teknolojisi ile entegre etmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Scheduling is very critical subject for health care institutions because of their complexity and importance. Operating rooms are expensive resources and quality of health care is very important so operating rooms must be used effectively. And the main elements of operating room (OR) scheduling are patients, staff, places, dates, times. Without efficient scheduling of patients, rooms, equipment, nurses and anesthesiologists the OR would be in chaos and therefore the utilization of ORs would be low. Because of the complexity of operating rooms, having a scheduling system that treated all services and affiliations equally is important. Main objective of the OR scheduling studies is to improve the OR utilization. Because hospital managers want“optimum service level at minimum cost”. Now resource scheduling is done more technically with high-level usage of computers. And in the health care industry, automated scheduling can make it easier to get people and resources to the right places at the right times across large health care enterprises. In this thesis developed scheduling system based on goal programming model which can produce efficient schedules that best serve the needs of the hospital, minimizing overtime and idle time.. The system integrated goal programming model with an expert system technology in order to make it suitable for non-technical users.