Yerel olmayan gerinim gradyanı teorisi kullanılarak nano ölçekli çubuklarda doğrusal olmayan dalga yayılımı
Nonlinear wave propagation in nanoscale rods using the nanlocal strain gradient theory
  1. Tez No: 958955
  2. Yazar: MUHAMMED RAŞİT ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. GÜLER GAYGUSUZOĞLU, DOÇ. DR. AYDIN ÖZMUTLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Teknolojinin hızla ilerlemesi ve mühendislik tasarım boyutlarında ihtiyaçların da küçülmesi sebebiyle hassasiyet isteyen ürünler üretebilmek amacıyla nano ölçekteki malzemelere bu doğrultuda talep artmıştır. Boyutların küçülmesi mühendislik olarak problemlerin daha karmaşık ve daha ayrıntılı incelenmesine zorunlu kılınmıştır. Bu çalışmada nano ölçekli karbon çubuğun doğrusal olmayan dalga yayılımının araştırılması teorik çalışma olarak seçilmiştir. Bu fiziksel problem ele alındığında mekanik biliminin klasik elastisite teorisi ile ele alındığında, bu teorinin doğru sonuçların elde edilmesinde yetersiz kaldığı görülmüştür. Bu kapsamda incelemiş olduğumuz problemi temsil eden nano ölçekteki karbon çubuğun davranışını daha iyi anlayabilmemiz için daha kapsamlı teorilerden faydalanılmıştır. Bu problemin doğru bir çözüme ulaştırılabilmesi için ise Eringen (1972) tarafından geliştirilmiş olan Yerel Olmayan Elastisite teorisi (Nonlocal Elasticity Theory) ve Aifantis (1999) tarafından geliştirilmiş olan Gerinim Gradyanı Teorisi (Strain Gradient Theory) birlikte kullanılarak çözüm aranmıştır.
Özet (Çeviri)
Due to the rapid advancement of technology and the trend toward miniaturization in engineering design dimensions, there has been an increasing demand for nanoscale materials in order to produce precision-sensitive products. The reduction in size has made engineering problems more complex and has necessitated more detailed investigations. In this study, the nonlinear wave propagation of a nanoscale carbon rod is examined as a theoretical investigation. When this physical problem is approached using classical elasticity theory within the field of mechanics, it is observed that this theory is inadequate for obtaining accurate results. Therefore, in order to better understand the behavior of the nanoscale carbon rod representing the problem under investigation, more comprehensive theories have been utilized. To achieve an accurate solution to this problem, the Nonlocal Elasticity Theory developed by Eringen (1972) and the Strain Gradient Theory developed by Aifantis (1999) have been used in combination.