Akıllı şehirler için kentsel altyapının yönetiminde büyük verinin kullanılması
The use of big data in managing urban infrastructure for smart cities
  1. Tez No: 958956
  2. Yazar: HANI ALDİB
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SEVİLAY UÇAR YÜZBAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Yönetim Bilişim Sistemleri, Management Information Systems
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İSTANBUL NİŞANTAŞI ÜNİVERSİTESİ
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yönetim Bilişim Sistemleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Büyük Veri Analitiği ve Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Bu çalışma, teknolojinin hızlı ilerlemesiyle akıllı şehirlerin nasıl dönüştüğünü ve büyük verinin bu dönüşümde nasıl kritik bir rol oynadığını ele almaktadır. Şehirlerin, büyük veri ve yapay zeka gibi teknolojilerle donatılmasıyla enerji yönetimi, trafik düzenlenmesi, ve su ile atık yönetimi gibi alanlarda önemli iyileşmeler sağlandığı belirtilmektedir. Özellikle Singapur, Barselona ve Kuala Lumpur gibi öncü şehirlerin uygulamaları incelenmiş, büyük verinin optimizasyon ve sürdürülebilirlik adına nasıl stratejik bir araç haline geldiği vurgulanmıştır. Bununla birlikte, çalışma yalnızca gelişmiş şehirleri değil, aynı zamanda yeniden yapılanma sürecinde olan kentleri de kapsamaktadır. Bu bağlamda, Suriye'nin başkenti Şam için geliştirilen“Şam 2040 Akıllı Şehir Projesi”, büyük verinin savaş sonrası kentlerde nasıl dönüştürücü bir rol üstlenebileceğini ortaya koymaktadır. Şam özelinde sunulan bu stratejik yol haritası, İstanbul, Barselona ve Singapur gibi şehirlerden elde edilen deneyimlerin nasıl uyarlanabileceğini örneklendirmektedir. Ayrıca, çalışmada büyük veri uygulamalarının gizlilik, güvenlik ve maliyet gibi çeşitli zorlukları da beraberinde getirdiği tartışılmakta; bu sorunların çözümünde şehir yönetimleri ile teknoloji firmaları arasında güçlü işbirliklerinin önemi vurgulanmaktadır. Sonuç olarak, büyük verinin stratejik kullanımıyla şehirlerin daha yeşil, daha yaşanabilir ve daha dirençli hale gelmesi yönünde somut öneriler sunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis explores the transformation of urban environments through rapid technological advancement, with a particular focus on the pivotal role of big data in the development of smart cities. It demonstrates how the integration of technologies such as big data and artificial intelligence significantly enhances key urban domains including energy management, traffic optimization, and the administration of water and waste systems. Case studies of leading cities such as Singapore, Barcelona, and Kuala Lumpur are examined to illustrate the strategic value of big data in promoting sustainability and operational efficiency. In addition to analyzing established smart cities, the study also addresses the potential of big data in cities undergoing reconstruction. The“Damascus 2040 Smart City Project”serves as a central example, showing how post-crisis cities can leverage data-driven solutions to build resilient and inclusive infrastructures. The project also offers a model for adapting successful global practices—particularly from cities like Istanbul, Barcelona, and Singapore—to the unique needs of emerging urban contexts. The thesis also considers major challenges such as privacy, cybersecurity, and the financial demands of technological implementation. It emphasizes the necessity of robust public-private partnerships to overcome these barriers. Ultimately, this work offers actionable recommendations for harnessing big data to create smarter, more sustainable, and citizen-centric cities of the future.