Kadınların sahip olduğu sosyo-ekonomik durumun şiddet algısı üzerindeki etkisi
The effect of women's socio-economic status on the perception of violence
  1. Tez No: 958954
  2. Yazar: İLAYDA ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İPEK BEYZA ALTIPARMAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Şiddet, insanlığın başlangıcından itibaren toplumların karşılaştığı en yaygın, karmaşık, çok boyutlu ve sistematik sorunlardan biri olmasının yanı sıra bireyin sözlü, fiziksel, psikolojik, ekonomik, cinsel olarak her türde baskıya maruz kaldığı bir davranış biçimidir. Bu davranış biçimi bireyin hayatının her aşamasında karşılaşabileceği bir sorun olmakla birlikte sadece bireyin hayatını değil toplum hayatını da derinden etkileyen bir problemdir. Şiddetin toplumsal eşitsizlik, cinsiyetçi roller, ekonomik zorluk, kültürel yapı gibi birçok sebebi bulunmaktadır. Toplum içerisinde şiddet mağduru bireylerin daha çok çocuk, yaşlı ve kadın gibi dezavantajlı gruplarda yer aldığı görülmektedir. Şiddetin yaygın türlerinden olan kadına yönelik şiddet günümüzde ciddi bir sorun olarak karşımıza çıkmakta ve artarak devam etmektedir. Kadına yönelik şiddetin nedenleri arasında ataerkil düşünce yapısı ve toplumsal cinsiyet eşitsizliği ön planda yer almaktadır. Kadının ikincil konumu ve ev içi işlerden tek başına sorumlu olması, eşin iznine bağlı olarak çalışması gibi durumlar kadına yönelik şiddeti arttıran sebeplere örnek verilebilir. Bu şiddet türüyle mücadele açısından kadının sosyo-ekonomik durumu oldukça önemlidir. Kadına yönelik şiddetle mücadele konusunda akla sadece cezai yaptırımlar gelmemelidir. Şiddetin azalması ve ortadan kaldırılması için şiddetin sebeplerine yönelik sosyal politikalar, kamu spotları, kadın iş istihdamının arttırılması, ataerkil düşünce kalıplarının değiştirilmesi ve eğitim programlarının düzenlenmesi gibi çalışmaların yapılması gerekmektedir. Çalışmalar gerçekleştirilirken bireylerin sosyo-ekonomik düzeylerine göre şiddet hakkındaki algıları belirlenmelidir. Bu algılara yönelik çalışmaların gerçekleştirilmesi de önemli bir konudur. Buradan hareketle yapılan çalışmada kadınların sosyo-ekonomik düzeylerine göre şiddete bakış açıları ele alınmaktadır. Çalışma, kadınların sosyo-ekonomik düzeylerine göre şiddete bakış açılarının benzerlik ve farklılıklarının ortaya koymayı amaçlamaktadır. Çalışmada 64 kadın ile görüşülmüştür. 64 görüşmeci kadının 32'si alt sosyo-ekonomik düzeye sahip iken 32'si üst sosyo-ekonomik yapıya sahiptir. Çalışmada gizlilik ilkesine uyulmuş ve gönüllük esas alınmıştır. Mülakatlar araştırmacı tarafından yüz yüze yapılmıştır. Ses kayıtlarının transkripsiyonları MAXQDA ANALYTICS PRO 2020 programı kullanılarak analiz edilmiştir. Çalışmada katılımcıların sosyo-demografik özellikleri, şiddet algısı, şiddetle mücadelede etkili unsurlar, toplumsal cinsiyet rolleri, şiddetle mücadele ve çözüm önerileri sosyolojik bakış açısı ile tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Violence is one of the most widespread, complex, multidimensional and systematic problems that societies have faced since the beginning of humanity, and it is a form of behavior in which the individual is subjected to all kinds of pressure, such as verbal, physical, psychological, economic and sexual. This form of behavior is a problem that an individual can encounter at every stage of their life, and it is a problem that deeply affects not only the individual's life but also the life of society. Violence has many causes such as social inequality, sexist roles, economic difficulties and cultural structure. It is seen that individuals who are victims of violence in society are mostly in disadvantaged groups such as children, the elderly and women. Violence against women, which is a common type of violence, is a serious problem today and continues to increase. Patriarchal mentality and gender inequality are at the forefront among the causes of violence against women. The secondary position of women, being solely responsible for household chores, and working with their husbands' permission can be given as examples of reasons that increase violence against women. The socio-economic status of women is very important in combating this type of violence. Only criminal sanctions should not come to mind in combating violence against women. In order to reduce and eliminate violence, studies such as social policies, public service announcements, increasing women's employment, changing patriarchal thought patterns and organizing educational programs should be carried out regarding the causes of violence. While conducting studies, individuals' perceptions of violence should be determined according to their socio-economic levels. Conducting studies on these perceptions is also an important issue. Based on this, the study addresses women's perspectives on violence according to their socio-economic levels. The study aims to reveal the similarities and differences in women's perspectives on violence according to their socio-economic levels. 64 women were interviewed in the study. While 32 of the 64 interviewed women had a lower socio-economic level, 32 had an upper socio-economic structure. The principle of confidentiality was observed in the study and volunteering was taken as a basis. The interviews were conducted face-to-face by the researcher. Transcriptions of the audio recordings were analyzed using the MAXQDA ANALYTICS PRO 2020 program. In the study, the socio-demographic characteristics of the participants, perception of violence, effective elements in combating violence, gender roles, combating violence and solution suggestions were discussed from a sociological perspective.