Futbol hakemlerinde yüksek şiddetli egzersizlerden sonra gerçekleştirilen pasif dinlenme ve titreşimli platform yöntemlerinin kalp atım hızı değişkenliği üzerindeki etkisi
Effects of passive rest and vibration platform methods on heart rate variability after high-intensity exercises in football referees
  1. Tez No: 958975
  2. Yazar: ESRA SAĞLAM
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HAMZA BUDAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Aksaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Antrenörlük Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma, futbol hakemlerinin yüksek yoğunluklu egzersiz sonrası gerçekleştirdiği pasif toparlanma ve titreşimli platform yöntemlerinin kalp atım hızı değişkenliği (KAHD) üzerindeki etkilerini incelemeyi amaçlamaktadır. Araştırmaya Türkiye Futbol Federasyonuna bağlı klasman düzeyde mücadele eden yaş ortalama 23,77±6,07 yıl, hakem özgeçmişi 5,69±4,7 yıl, boy uzunluğu 179,23±5 cm ve vücut ağırlığı 75,15±11,08 olan 13 erkek hakem gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma iki aşamada çapraz desen katılımla gerçekleşmiştir. Katılımcılardan verilerin alınabilmesi kapsamında her iki aşamada dinlenik, test sonunda, toparlanma yöntemlerinin ortasındaki ve sonundaki kalp atım hızı (KAH) sayılarını ve KAHD'yi belirlemek için el bileklerine polar saat ve göğüslerine göğüs bantları takılmıştır. Koşu testi bitiminde katılımcıların maksimal KAH sayıları belirlenerek önceden belirlenen bir grup pasif toparlanmaya diğer grup ise titreşimli platform yöntemine 15 dakika boyunca katılım sağlamışlardır. İkinci aşamada ise tüm test uygulamaları ve veri toplama süreci aynı şekilde devam etmiştir. Toparlanma yöntemleri esnasında parasempatik sinir sisteminin etkinliğinin belirlenmesi için göğüs bantlarının kayıt altına aldığı KAH sayılarının milisaniye cinsinden kaydedilerek KAHD kapsamında Kubios programından rMSSD, SDNN ve pNN50 verileri tespit edilmiştir. Verilerin normalliği ve homojenliği sırasıyla Shapiro-Wilk ve Levene testleri ile belirlenmiştir. Veriler, iki yönlü varyans analizi (ANOVA) ile ikili karşılaştırmalar ise eşleştirilmiş T-testi ile analiz edilmiştir. Pasif toparlanma ve titreşimli platform yöntemlerinin toparlanma üzerinde etkileri istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p0.05). Sonuç olarak yüksek yoğunluklu bir egzersiz sonrası gerçekleştirilen pasif toparlanma yönteminin KAH sayısını, titreşimli platform yöntemine kıyasla daha hızlı bir şekilde azalttığı ve toparlanmayı hızlandırdığı ancak KAHD bakımından ise yöntemler arasında pozitif bir etkinin olmadığı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
This study aims to investigate the effects of passive recovery and vibration platform methods performed by football referees after high-intensity exercise on heart rate variability (HRV). Thirteen male referees competing at the classification level affiliated to the Turkish Football Federation with an age of 23.77±6.07 years, a referee resume of 5.69±4.7 years, a height of 179.23±5 cm and a body weight of 75.15±11.08, participated in the study voluntarily. The study was carried out in two stages with a cross-sectional design. In order to obtain relevant data from the participants, polar watches were placed on their wrists and chest straps were placed on their chests to determine the resting heart rate (HR) numbers and HR at the end of the test, in the middle and at the end of the recovery methods in both stages. At the end of the running test, the maximal HR numbers of the participants were determined and a predetermined group participated in the passive recovery method and the other group participated in the vibrating platform method for 15 minutes. In the second stage, all test applications and data collection processes continued in the same way. In order to determine the effectiveness of the parasympathetic nervous system during recovery methods, the HR numbers recorded by the chest tapes were recorded in milliseconds and rMSSD, SDNN and pNN50 data were determined from the Kubios program within the scope of HR. Normality and homogeneity of the data were determined by Shapiro-Wilk and Levene tests, respectively. The obtained data were analyzed by two-way analysis of variance (ANOVA) and paired comparisons were analyzed by paired T-test. The effects of passive recovery and vibrating platform methods on recovery were found to be statistically significant (p0.05). As a result, it was determined in this study that the passive recovery method performed after a high-intensity exercise reduced the number of HRs more rapidly and accelerated recovery compared to the vibrating platform method. In terms of HRs, it was observed that there was no positive effect between the methods.