Enerji geo-yapılarında alternatif tampon malzemesi bentonit-bor karışımlarının termal etkiler altında sıkışabilirlik davranışlarının incelenmesi
Investigation of compressibility behavior of bentonite-boron mixtures as alternative buffer materials in energy geostructures under thermal effects
  1. Tez No: 958985
  2. Yazar: ÖMER FARUK OCAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN FIRAT PULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 69
Özet
Sürdürülebilir enerji sistemlerinin gelişmesiyle birlikte, enerji geo-yapılarında kullanılan zeminlerin termal-hidrolik-mekanik (THM) davranışlarının anlaşılması büyük önem kazanmıştır. Bu kapsamda, özellikle nükleer atık depolama alanlarında tampon malzeme olarak kullanılan bentonitin yüksek sıcaklıklar altında mühendislik özelliklerinde meydana gelen değişimlerin belirlenmesi üzerine çalışmaların sayısında artış olmuştur. Bu tez çalışmasında, geleneksel bentonit tampon malzemesine bor mineralleri (kolemanit, Etibor-48, tinkal ve üleksit) ikili gruplar halinde eklenerek, ortam sıcaklığı(≈25 °C), orta sıcaklık (50 °C) ve yüksek sıcaklık (80 °C) koşullarında konsolidasyon davranışındaki değişimler incelenmiştir. Deneysel çalışmalarda, saf bentonit ve bor katkılı bentonit karışımları üzerinde ödometre deneyleri gerçekleştirilmiş, sonuçlar farklı sıcaklıklar altındaki davranışlar arasında karşılaştırılmıştır. Deney sonuçları incelendiğinde 50 °C ve 80 °C'de gerçekleştirilen konsolidasyon deneylerinde şişme deformasyonlarının ortam sıcaklığındaki deneylere kıyasla 5 kata kadar azaldığı gözlenmiştir. Ayrıca 50 °C'de gerçekleştirilen konsolidasyon deneylerinde sıkışma deformasyonlarında da ortam sıcaklığına göre 1.5 kata varan iyileşmeler gözlenmiştir. Genel olarak elde edilen veriler, bor katkılarının bentonitin yüksek sıcaklıklar varlığında kararlılığını ve sıkışabilirlik özelliklerini geliştirme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Çalışmanın bir adım ileri götürülebilmesi adına karışım kombinasyonları çeşitlendirilebilir ve sahada gerçek ölçekli bir deformasyon analizi takip edilebilir.
Özet (Çeviri)
With the increasing emphasis on sustainable energy systems, understanding the thermo-hydro-mechanical (THM) behavior of soils used in energy geo-structures has become crucial. In this context, there has been a growing interest in investigating the changes in engineering properties of bentonite, which is widely used as a buffer material especially in nuclear waste repositories, under elevated temperatures.In this thesis study, boron minerals (colemanite, Etibor-48, tincal, and ulexite) were added in binary combinations to conventional bentonite buffer material, and changes in consolidation behavior were examined under ambient temperature (≈25 °C), moderate temperature (50 °C), and high temperature (80 °C) conditions.A series of oedometer tests were conducted on both pure bentonite and boron-added bentonite mixtures, and the results were compared across the different temperature conditions. Experimental findings revealed that swelling deformations observed in the tests at 50 °C and 80 °C decreased by up to five times compared to those at ambient temperature. Furthermore, compression deformations at 50 °C showed improvements of up to 1.5 times relative to ambient conditions.Overall, the data indicate that the incorporation of boron minerals has the potential to improve the thermal stability and compressibility characteristics of bentonite at elevated temperatures. To build upon the findings of this study, the range of mixture combinations can be expanded, and full-scale field deformation analyses may be pursued.