En ISO 10993'e göre biyouyumluluğun değerlendirilmesinde bilgisayar programlarının kullanılması
Using computer programs in evaluation of biocompatibility according to en ISO 10993
- Tez No: 958986
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURAY EMİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Bioengineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Bu çalışma, ISO 10993 standardı kapsamında tıbbi cihazların biyolojik değerlendirmesinde, biyolojik testlere geçmeden önce non-biyolojik analizlerle malzeme karakterizasyonunun nasıl daha hızlı ve tekrarlanabilir yapılabileceği sorununu ele almaktadır. Araştırmanın temel amacı, ISO 10993 standardı kapsamında uygulanması gereken bazı analizlerin bilgisayar programları kullanılarak değerlendirilmesi ile biyolojik değerlendirmelere geçmeden bir kanıya varılması ve yapılan analizlerden daha yüksek doğrulukta sonuçlar alınmasıdır. Bilgisayar yazılımının uygulanabilirliğini göstermek için veri setleri, biyomalzeme olarak yaygın kullanıma sahip polimerden seçilmiştir. QSAR programı ile biyobozunur polimerlerin monomer toksisitesi ile ilgili araştırmalar gerçekleştirilmiştir. Fibroin-kollajen kompozit iskeleleri ile farklı pH değerlerinde (5, 6, 7, 8) ve çeşitli üretim süreçleri ile (standart liyofilizasyon, kuru sterilizasyon, porojen arındırma vb.) hazırlanan fibroin iskelelerin yapısal karakterizasyonları, FTIR spektroskopisi verileri kullanılarak, yapay zekâ destekli dört farklı kodlama yazılımı üretilerek değerlendirilmiştir. Her numune FTIR spektroskopisi ile analiz edilmiş, amid bantları (Amid I, II, III ve A) incelenerek teorik pozisyonlarla karşılaştırılmıştır. Veriler, özel yazılım (COLAB) kullanılarak işlenmiş ve spektral değişimleri kalitatif ve kantitatif olarak analiz edilmiştir. Çalışma, ISO 10993 standardı çerçevesinde non-biyolojik analizlerin etkinliğinin önemini vurgulamış ve biyomalzeme geliştirme süreçlerinde FTIR spektroskopisi örneklerinde gösterildiği gibi; spektral verilerin, yazılım destekli olarak incelenmesi değerlendirme sürelerini oldukça kısaltmaktadır. Ayrıca, hem uzman araştırmacılar hem de araştırma ekosistemine yeni başlayanlar için güvenilir ve tekrarlanabilir bir çözüm sunmaktadır. FTIR verileri için yapılan bu yazılımlar diğer grafiksel veri içeren analiz veri setlerine de uygulanabilir özellikte olması açısından gelecekte malzeme karakterizasyon sürelerini oldukça kısaltarak non-biyolojik biyouyumluluk analizlerin iş-zaman sürelerini kısaltarak hem zaman hem de maliyet olarak tasarruf sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
This study addresses the issue of how material characterization can be performed faster and more reproducibly with non-biological analyses before proceeding to biological tests in the biological evaluation of medical devices within the scope of the ISO 10993 standard. The study's main purpose is to reach a conclusion before proceeding to biological evaluations by evaluating some analyses that should be applied within the scope of the ISO 10993 standard using computer programs, and to obtain more accurate results from the analyses performed. To demonstrate the applicability of the computer software, data sets were selected from polymers widely used as biomaterials. Studies on the monomer toxicity of biodegradable polymers were conducted using the QSAR program. Structural characterizations of fibroin-collagen composite scaffolds and fibroin scaffolds prepared at different pH values (5, 6, 7, 8) and with various production processes (standard lyophilization, dry sterilization, porogen removal, etc.) were evaluated by producing four different coding software supported by artificial intelligence using FTIR spectroscopy data. Each sample was analyzed by FTIR spectroscopy, and amide bands (Amid I, II, III, and A) were examined and compared with theoretical positions. The data were processed using special software (COLAB), and spectral changes were analyzed qualitatively and quantitatively. The study emphasized the importance of the effectiveness of non-biological analyses within the framework of the ISO 10993 standard, and as shown in the examples of FTIR spectroscopy in biomaterial development processes, software-supported examination of spectral data significantly shortens evaluation times. In addition, it offers a reliable and repeatable solution for expert researchers and those new to the research ecosystem. These software programs are made for FTIR data. They will able to apply to other graphical data-containing analysis data sets, thus significantly shortening material characterization times in the future and reducing the work-time of non-biological biocompatibility analyses, therefore saving both time and cost.