Mikroakışkan sistemlerde piezoelektrik fononik kristal kullanarak mikroparçacık örüntüleme
Microparticle patterning in microfluidic systems via piezoelectric phononic crystals
  1. Tez No: 958988
  2. Yazar: NURSELİ SEDA GENÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FURKAN KURUOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Katıhal Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Mikroakışkan sistemler, mikron veya mikron altı boyutlardaki akışkanları veya parçacıkları kontrol etmek için kullanılmaktadır. Bu sistemler, birçok farklı uygulama alanına sahiptir ve biyolojik araştırmalardan endüstriyel süreçlere kadar geniş bir yelpazede kullanılmaktadır. Hücre manipülasyonu, hücre hizalama ve hücre izolasyonu gibi uygulamalar, mikroakışkan sistemlerin en yaygın kullanıldığı alanlardır. Bu sistemler, biyolojik hücreleri tek tek manipüle etmek ve hücrelerin belirli bir düzene yerleştirilmesini sağlamak için kullanılabilir. Ayrıca, mikroakışkan sistemler, parçacıkların belirli bir boyutlarına göre ayrıştırılması veya bir araya getirilmesi için de kullanılabilir. Bu uygulama alanları, biyoteknoloji ve tıbbi araştırmalar için oldukça önemlidir. Akustoakışkan sistemler, mikroakışkan sistemlerde yaygın olarak kullanılan bir hücre manipülasyon yöntemidir. Bu sistemlerde, piezoelektrik alttaş üzerinde üretilen yüzey akustik dalga (YAD), biyolojik parçacıkların hareketini kontrol etmek için kullanılır. YAD, temassız bir şekilde çalışır ve YAD esaslı sistemler biyo-uyumlu olması nedeniyle biyolojik örnekler üzerinde etiketleme gerektirmez. Bu tez çalışmasında, akustoakışkan sistemlerin geliştirilmesine yönelik potansiyel bir yaklaşım olarak piezoelektrik fononik kristallerin (PFK) kullanımı ele alınmıştır. İçiçe geçmiş taraklı transdüserler (Interdigital Transducers, IDT) ve PFK yapılarının geometrik parametrelerine bağlı olarak, YAD'ların belirli frekans aralıklarında yayılımı engellenmektedir. Bu durum, mikrokanal içerisinde oluşan akustik basınç alanını doğrudan etkilemekte ve mikroparçacıkların akustik ışıma kuvvetiyle kanal içindeki dağılımlarını değiştirmektedir. Söz konusu akustik etkileşimler, Sonlu Elemanlar Yöntemi'ne (Finite Element Method, FEM) dayalı sayısal simülasyonlarla analiz edilmiştir. Fotolitografi, odaklanmış iyon demeti (Focused Ion Beam, FIB) ile litografi, elektron demeti litografi (EBL) ve soft litografi gibi farklı şekillendirme yöntemleri kullanılarak IDT, PFK ve mikrokanal fabrikasyonu gerçekleştirilerek mikroakışkan aygıt üretilmiştir. IDT ve PFK çiftlerine ait geçirim spektrumlarıyla YAD karakterize edilirken, optik görüntüleme teknikleri ile aygıtın parçacık örüntüleme becerisi belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Microfluidic systems are used to control fluids or particles at micron or submicron scales. These systems have a wide range of applications, from biological research to industrial processes. Among the most common applications of microfluidic systems are cell manipulation, cell alignment, and cell isolation. These systems can be employed to manipulate individual cells and to arrange them in specific patterns. Furthermore, microfluidic systems can be used for size-based separation or aggregation of particles, which is highly significant for biotechnology and medical research. Acoustofluidic systems are a widely used cell manipulation method in microfluidic applications. In such systems, Surface AcousticWaves (SAWs) generated on piezoelectric substrates are used to control the motion of biological particles. SAWs operate in a non-contact manner and do not require labeling due to their biocompatibility, making them suitable for handling biological samples. In this thesis study, the use of piezoelectric phononic crystals (PPnCs) is explored as a potential approach for enhancing acoustofluidic systems. Based on the geometric parameters of interdigitated transducers (IDTs) and PPnC structures, the propagation of surface acoustic waves is inhibited within certain frequency ranges. This directly affects the acoustic pressure field generated within the microchannel and consequently alters the spatial distribution of microparticles through acoustic radiation forces. These acoustic interactions were analyzed through numerical simulations based on the Finite Element Method (FEM). A microfluidic device was fabricated by employing various patterning techniques including photolithography, focused ion beam (FIB) lithography, electron beam lithography (EBL), and soft lithography for the construction of IDTs, PPnCs, and the microchannel. The transmission spectra of the IDT–PPnC pairs were used to characterize SAW behavior, while optical imaging techniques were employed to evaluate the particle patterning performance of the device.