Obezite nedeniyle liraglutid başlanmış olan hastaların tek merkezli tedavi sonuçlarının değerlendirilmesi
  1. Tez No: 959013
  2. Yazar: MUSTAFA EMRE ÖZÇİLSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA ELA TEMELOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Demiroğlu Bilim Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Giriş ve amaç: Obezite günümüzde hem bireysel hem de toplumsal sağlık üzerinde ciddi etkileri olan, ilerleyici bir kronik hastalık olarak tanımlanmaktadır. Obezite yükündeki artış, başta diyabet, kardiyovasküler hastalıklar ve metabolik hastalıklar olmak üzere birçok morbidite ve mortalite sebebine zemin hazırlamaktadır. Bu süreçte, yaşam tarzı değişikliklerinin yanı sıra farmakolojik tedavi seçeneklerinin kullanımı da önem kazanmıştır. GLP-1 RA olan liraglutid, sağladığı kilo kaybı ve metabolik parametreler üzerindeki olumlu etkileri sayesinde obezite tedavisinde etkili bir ajan olarak öne çıkmaktadır. Bu çalışmada, liraglutid tedavisi başlanan obez bireylerde kilo kaybının, vücut kompozisyonundaki değişimlerin, metabolik parametrelerdeki düzelmelerin ve tedaviye bağlı gelişen yan etkilerin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Yöntem: 2021–2024 yılları arasında İstanbul Florence Nightingale Hastanesi'nde liraglutid tedavisine başlanan ve 6. hafta ve 12. hafta değerlendirmeleri olan 84 hastanın verileri retrospektif olarak analiz edilmiştir. Liraglutid tedavisi belirlenen protokole uygun şekilde başlanmıştır. Doz, kademeli olarak artırılarak günlük 3 mg'lık hedef doza ulaşılmıştır. Tedavi başlangıcında, 6. haftada ve 12. haftada vücut ağırlığı, vücut kitle indeksi, yağ oranı ve kas kütlesi ölçümleri yapılmıştır. Biyokimyasal parametreler (açlık glukozu, HbA1c, insülin, amilaz ve lipaz düzeyleri) ise tedavi başlangıcında ve 12. haftada ölçülmüştür. Tüm parametreler ayrıntılı biçimde analiz edilmiştir. %5'ten fazla kilo kaybı olanlar ile olmayanları ayırt etme gücünü belirlemek amacıyla ROC analizi uygulanmıştır. Verilerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro-Wilk testi ile değerlendirilmiştir. Verilerin dağılımına göre ANOVA veya Friedman testi kullanılmış ve post-hoc analizler yapılmıştır. Nicel değişkenlerin karşılaştırılmasında Wilcoxon testi ile Mann-Whitney U testi kullanılmıştır. Nitel değişkenler için ki-kare testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction and Aim: Obesity is currently defined as a progressive chronic disease with serious consequences for both individual and public health. The increasing burden of obesity underlies numerous causes of morbidity and mortality, particularly diabetes, cardiovascular diseases, and metabolic disorders. In this context, in addition to lifestyle modifications, pharmacological treatment options have gained importance. Liraglutide, a GLP-1 receptor agonist, has emerged as an effective agent in obesity treatment due to its ability to induce weight loss and its beneficial effects on metabolic parameters. This study aimed to evaluate weight loss, changes in body composition, improvements in metabolic parameters, and adverse effects associated with liraglutide treatment in obese individuals. Methods: This retrospective study evaluated data from 84 patients who began liraglutide therapy and were regularly monitored at Istanbul Florence Nightingale Hospital between 2021 and 2024. Treatment was initiated according to a standardized protocol and gradually titrated to a target dose of 3 mg per day. Body weight, body mass index (BMI), fat percentage, and muscle mass were measured at baseline, week 6, and week 12. Biochemical markers— including fasting glucose, HbA1c, insulin, amylase, and lipase—were assessed at the start of treatment and at week 12. All variables were analyzed in detail. To determine the ability to distinguish between patients who achieved more than 5% weight loss and those who did not, a receiver operating characteristic (ROC) analysis was performed. The normality of data distribution was assessed using the Shapiro-Wilk test. Depending on the distribution, either ANOVA or the Friedman test was applied, followed by post-hoc analyses. Quantitative variables were compared using the Wilcoxon signed-rank test or the Mann-Whitney U test, while categorical variables were analyzed with the chi-square test. A p-value of less than 0.001 was considered statistically significant.