Geochemistry of Kula geothermal area
Kula bölgesi jeotermal sahasının jeokimyası
  1. Tez No: 95902
  2. Yazar: MURAT TOKÇAER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. YILMAZ SAVAŞÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
ÖZET Kula, Izmir - Ankara yolu üzerinde ve izmir'e 120 km. uzaklıktadır. İyi korunmuş volkan kraterleri, ünlü tarihi Kula evleri, yakınındaki, altın hazinesi ve servetin simgesi kralları Harun ( Kresüs ) ile tanınan Lidya ülkesinin başkenti Sardes harabeleri, ilk altın parası ile bilinen Sard krallarının yığma mezarları ( tümülüsler ), lav örtüsü altındaki lapilli tüfü içinde korunarak günümüze ulaşabilmiş, neolitik dönem, insan ayak izleri, Kula haklan ve Roma ve Osmanlı dönemi hamam kalıntılarının yanyana bulunduğu güncel termal aktivite, Kula'nın turizmdeki önemini yansıtan, jeolojik, arkeolojik, etnografik ve paleontolojik verilerdir. Kula'daki güncel alkali volkanitler, bölgenin hızlı yükselmesi ve buna paralel hızlı manto diapiri olayının ürünü olup ( plato bazaltları ), KD gjdişli yaşlı grabenler ile yaklaşık DB uzanımlı genç yarı grabenlerin kesişme noktasında yeralırlar. Termal suların analitik sonuçlan, Kula Bölgesinde, olası bir orta entalpili jeotermal kaynağın varlığını gösterir. Bu sonuç, kirlenmemiş manto malzemesi olarak yüzleklemiş olan alkali volkanizma ile uyumludur. 130 - 140 derecelik bir rezervuar ısısı tahmin edilmiştir. Termal akışkanların yükselmeleri ve yüzleklemeleri sırasında, gaz fazının aynşması, kaynama, kanşım, iyon değişimi ve CaC03 kristalleşmesi gibi olaylar yaşanmıştır., Üç adet termal ve bir maden suyundan yapılan REE analizlerinin sonuçlanna göre:. yüzlekleyen termal sulann oluşturduğu, Mg ca zengin aragonit kristalleri içerikli travertenler, REE fraksiyonlaşmasına sebep olurlar.. Sondaj kuyusundan alınan derin kökenli sıcak su örneğinde ise, gaz fazı ayrımı henüz gerçekleşmemiş olduğundan, bu aşamada karbonat kristalleşmesi de sözkonusu değildir ve bu sudaki REE hala akışkanda bulunmaktadır.. Kula Maden Suyu yüzeysel meteorik suların ve ( büyük olasılıkla ) yeniden çözülen termal travertenlerin ürünüdür.. HREE lerin bu sulardaki varlığının açıklanabilmesi için başka işlevlerin (örneğin su-kaya etkileşimleri) de düşünülmesi gereklidir. D ve 180 izotop analizleri, termal ve meteorik suların sığ bölgelerde karıştıklarını göstermektedir. vı
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The town of Kula is located 120 km east of Izmir, on the way from Izmir to Ankara (Turkey). Well preserved Quaternary volcanic craters, famous and historical Kula houses, archaeological and palaeontological attractions such as ruins of Sardes (Lydian capitol with gold mining and tombs of the kings“ tumulus”), relicts of old roman thermal bath adjacent to Ottoman one, human foot prints under the recent lava flow, famous Kula carpets and current hydrothermal activities indicate the touristical potential in the Kula region. The recent alkaline volcanics of Kula are the results of rapidly uplifting of the area with associated mantle diaphir (plateau basalts) on the intersections point of the older NE - trended graben systems with the younger E - trended half grabens. The analytical results of the thermal waters indicate a possible medium enthalpy geothermal resource for the Kula area. This is consistent with the alkaline volcanics, uncontaminated mantle material. Reservoir temperatures are estimated to be between 130° and 140° C. The fluids have undergone degassing, boiling, mixing, ion - exchange and CaC03 crystallisations processes during their ascent to the surface. The results of REE analyses of three thermal and one mineral water indicate:. REE fractionation occurred during the Mg rich - aragonite crystallisation of the thermal travertines. The degassing process of deeply located thermal water is not realized and therefore the REE of the drilled thermal waters are still in the liquid phase. m. Kula Mineral Water is the product of shallow level meteoric waters and (most probably) dissolved thermal travertines. Also another processes should be necessary to explain the high values HREE (e.g. aquifer rock - water interaction D and 180 isotope data indicate the mixing processes between the thermal and ground waters in the shallow levels. IV