Aluminyum bazlı silisyum karbür katkılı kompozitlerin özelliklerinin ısıl işlemle değişimi
The Effect of heat treatment on the properties of aluminium based-SiC reinforced composites
- Tez No: 95903
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜMİT CÖCEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2000
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
m ABSTRACT In this study, an investigation was carried out to determine the ageing behaviour and its effect on the mechanical properties of Al-7%Si-0.7%Mg matrix composites reinforced with SiC particles of 10, 20 vol.%. The samples produced by the compocasting technique were aged at two different temperatures (150°C and 175°C) after the extrusion process. Microstructural characterisation, density measurements, hardness measurements and tensile tests were carried out to the aged samples. An increase in hardness was obtained after ageing both at 150°C and 175°C temperatures. Especially the ultimate tensile strength increase with increasing in SiCp volume fraction and the maximum ultimate tensile strength values were obtained in the peak aged samples. In addition, to determine the effect of cold work on the ageing behaviour, the solution treated samples were cold worked to a plastic strain of 2%, 4, 6, 10, 25 and 50 and the ageing behaviour at 175°C were investigated. After ageing at 175°C a significance increase in hardness was obtained in cold worked samples compared to unworked samples.
Özet (Çeviri)
n ÖZET Bu çalışmada, %10 ve %20 hacim oranlannda SiC tane katkılı Al-%7Si- %0.7Mg bazlı kompozitlerin yaşlanma davranışlan ve mekanik özelliklerine etkisi araştırılmıştır. Döküm yoluyla üretilen numuneler ekstrüzyon işlemine tabi tutulmuş ve daha sonra farklı iki sıcaklıkta (150°C ve 175°C) yaşlandırılmıştır. Yaşlandırılmış numunelere mikroyapı analizi, yoğunluk ölçümü, sertlik ölçümü ve çekme deneyleri uygulanmıştır. Hem 150°C hem de 175°C'de yapılan yaşlandırma işlemi sonrası sertlik artışı saptanmıştır. Artan SiCp katkı oranıyla kompozitlerin özellikle çekme mukavemetinde belirgin bir artış ve maksimum yaşlanma süresindeki çekme deneylerinde maksimum çekme mukavemeti değerleri elde edilmiştir. Ayrıca soğuk deformasyon miktarının yaşlanma davranışına etkisini ortaya koymak üzere, çözeltiye alınmış numunelere %2, 4, 6, 10, 25 ve 50 deformasyon oranlannda soğuk işlem uygulanarak 175°C'deki yaşlanma davranışı incelenmiştir. Soğuk işlem uygulanmış numunelerde 175°C'de yapılan yaşlandırma işlemi sonrası soğuk işlem uygulanmamış kompozitlere göre sertlik değerlerinde belirgin bir artış elde edilmiştir.