Zonguldak kömür havzası Alacaağzı (Armutçuk) bölgesi Kozlu formasyonu kömür damarlarının karakteristik özellikleri
Characteristic research of the coal vein of formation of Kozlu in Alacaağzı (Armutçuk) areas
  1. Tez No: 199783
  2. Yazar: RAMAZAN TAŞCI
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. İBRAHİM BUZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Zonguldak Karaelmas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
ÖZETYüksek Mühendislik TeziZONGULDAK KÖMÜR HAVZASI ALACAAĞZI (ARMUTÇUK) BÖLGESİKOZLU FORMASYONU KÖMÜRLERİNİN KARAKTERİSTİK ÖZELLİKLER İRamazan TAŞCIZonguldak Karaelmas ÜniversitesiFen Bilimleri EnstitüsüJeoloji Mühendisliği Anabilim DalıTez Danışmanı : Yrd.Doç.Dr. İbrahim BUZKANNisan 2007, 86 sayfa.Bu tez çalışmasında, Zonguldak Kömür Havzası Alacaağzı (Armutçuk) Bölgesinde KozluFormasyonu kömür damarlarının karakteristik özelliklerinin incelenmesi, kül bileşenleri vepetrografik özelliklerinin belirlenmesi, Hema Endüstri A.Ş. Kandilli Kömür İşletmesi'ninAlacaağzı Bölgesinde yaptığı Hattat-2 ve Hattat-3 Sondajlarında kesilen kömür damarlarınınrezerv durumunun hesaplanması üzerine bir araştırma amaçlanmıştır. Çalışma sahasıZonguldak ilinin 35 km batısında bulunan Kandilli beldesidir.Çalışma üç ana bölümden oluşmaktadır. Çalışmanın birinci bölümde; bölgenin jeolojisigözden geçirilip, kömür ve oluşumu hakkında literatür derlemesi, analiz yöntemleri vekömürlerin analizleri detaylı bir şekilde yer verilmiştir. İkinci bölümde ise bölgeden alınankömür örnekleri ZKÜ Mühendislik Fakültesi Maden-Jeoloji Mühendisliği Bölümü MadenYatakları-Jeokimya laboratuarında standartlara uygun olarak analizlere hazır halegetirilmiştir.ÖZET (devam ediyor)Üçüncü bölümde bu örnekler üzerinde karakteristik analizler olarak; nem, kül, uçucu madde,kükürt ve kalori analizleri, petrografik analizler, kül bileşenlerini ile iz element dağılımlarsaptanmıştır. Yapılan bu deneysel çalışmalar neticesinde veriler yorumlanmış ve ilgilisondajlar kapsamında rezerv durumu saptanmaya çalışılmıştır.Anahtar Sözcükler : Kömür, Sondaj, Alacaağzı, Jeokimya, Kömür AnalizleriBilim Kodu : 606.03.02
Özet (Çeviri)
ABSTRACTM.Sc. ThesisCHARACTERISTIC RESEARCH OF THE COAL VEIN OF FORMATION OFKOZLU IN ALACAAĞZI (ARMUTÇUK) AREASRamazan TAŞCIZonguldak Karaelmas UniversityGraduate School of Natural and Applied SciencesDepartment of Geology EngineeringThesis Advisor: Asst.Prof. Dr.İbrahim BUZKANApril 2007, 86 pages.In this thesis is about characteristic research of the coal vien of formation of Kozlu inAlacaağzı areas. To determine special ash component and petrographic analysis. HemaIndustry A.Ş. Kandilli Coal Company has ben drilling under the name of Hattat -2 and Hattat-3 in Alacaağzı the main aim was here to calculate coal vein reserves. Study area is Kandillitown where is as far as 35 km west side of Zonguldak.This work occures three main parts. Fist part of all to look over of geology of the Zone thatwas prepared in geo-chemical mineral stratum labs. İn ZKÜ Engineering Faculty, Mine -Geology Engineering Departmant.In third part, those types were analysized such as characteristically it also determinedpetrologically and ash components of the moisture, ash, flying materials, sulphur and calories.In addition to this, Hema Industry A.Ş. Kandilli Coal Company calculate reserves in this areathat informations have taken from the Hattat-2 and Hattat-3 drills. Last of all interpretationresults were presented and it has been tried to determine reserve conditions reteated withdrills.ABSTRACT (continued)Keywords : Coal, Drilling, Alacaağzı, Geochemistry, Coal AnalysisScience Code : 606.03.02