Ground effect on flow behavior and aerodynamic characteristics of a slender delta wing
Yerin narin delta kanadın akış davranışı ve aerodinamik özellikleri üzerine etkisi
- Tez No: 959026
- Danışmanlar: PROF. DR. BEŞİR ŞAHİN, PROF. DR. HÜSEYİN AKILLI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Havacılık ve Uzay Mühendisliği, Makine Mühendisliği, Mühendislik Bilimleri, Aeronautical Engineering, Mechanical Engineering, Engineering Sciences
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Bu çalışmada, süpürme açısı Λ=70° olan ince bir kanat üzerindeki girdaplı (vortikal) akışın gelişimine yer etkisinin katkısı, Hesaplamalı Akışkanlar Dinamiği (HAD) yöntemleri kullanılarak incelenmiştir. Yer etkisinin, dar açılı delta kanadın akış davranışı ve aerodinamik özellikleri üzerindeki rolü özellikle değerlendirilmiştir. Akış yapısını daha ayrıntılı biçimde ortaya koymak amacıyla, α = 0°, 15°, 25°, 35° ve 45° hücum açıları için sayısal bulgular sunulmuştur. Delta kanat ile zemin yüzeyi arasındaki mesafe olan h, kanat kord uzunluğu c ile boyutsuzlaştırılmış ve bu bağlamda zemin etkisinin bulunmadığı durum (GFE) ile karşılaştırmalı olarak h/c oranları 0.1, 0.25, 0.55 ve 1.5 olacak şekilde belirlenmiştir. HAD analizlerinde kullanılan Reynolds sayısı Re = 2.81 × 10⁵ olarak sabitlenmiştir. Elde edilen sonuçlar, delta kanat serbest akış bölgesinden zemin yüzeyine yakın sınır tabaka bölgesine geçtikçe, özellikle h/c = 0.1 durumunda, kanat üstündeki girdapların yoğunluğunun aşamalı olarak azaldığını göstermektedir. Ayrıca, kanadın yere yaklaşmasıyla birlikte aerodinamik verimliliğinde bir artış gözlemlenmiştir. Bu artış, dinamik bir hava yastığı etkisiyle ilişkilendirilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, the contribution of ground effect to the development of vortical flow over a slender wing with a sweep angle of Λ = 70° was investigated using Computational Fluid Dynamics (CFD) methods. The influence of ground proximity on the flow characteristics and aerodynamic performance of a slender delta wing was examined in detail. To elucidate the flow structure more comprehensively, quantitative results were presented for angles of attack (α) of 0°, 15°, 25°, 35°, and 45°. The distance between the delta wing and the ground surface, denoted as h, was non-dimensionalized by the wing chord length c, and h/c ratios of 0.1, 0.25, 0.55, and 1.5 were selected for comparison, including a reference case without ground effect (GFE). The Reynolds number used in the CFD analysis was fixed at Re = 2.81 × 10⁵. The results indicate that as the delta wing transitions from the free-stream region to the near-wall boundary layer region, particularly at h/c = 0.1, the intensity of the vortices over the wing surface gradually diminishes. Furthermore, it was observed that aerodynamic efficiency improves as the wing approaches the ground, a phenomenon attributed to the formation of a dynamic air cushion effect.