Çocuklukta duygusal istismar yaşantısı ile partner istismarı, ilişki doyumu ve duygu düzenleme arasındaki ilişkilerin incelenmesi
Examining the relationships between childhood emotional abuse, partner violence, relationship satisfaction, and emotion regulation
- Tez No: 959025
- Danışmanlar: DR. ASLI YEŞİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bursa Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında çocuklukta duygusal istismar ile yetişkinlikte partner duygusal istismarı, ilişki doyumu ve duygu düzenleme güçlüğü arasındaki ilişkiler incelenmektedir. Mevcut çalışmaya Türkiye'de yaşayan 18-30 yaş aralığında en az 6 aydır süren romantik ilişkisi bulunan 423 katılımcı dahil olmuştur. Katılımcılardan yaş aralığı dışında yer alan veya devam eden romantik ilişkileri bulunmayan toplam 51 kişi veri setinden çıkarılmıştır. Ayrıca istatistiksel analiz aşamasında uç değer gösteren 15 katılımcı veri setinden çıkarılmıştır. Kalan 358 katılımcının 259'u kadın (%72,3), 98'i erkek (%27,4) ve 1'i diğer (%0,3) katılımcıdan oluşmaktadır. Mevcut çalışmada veri toplama sürecinde Demografik Bilgi Formu, Çok Boyutlu Duygusal İstismar Ölçeği, Çocukluk Çağı Travmaları Ölçeği Revize Edilmiş ve Genişletilmiş Formu, İlişki İstikrarı Ölçeği ve Duygu Düzenleme Güçlüğü Ölçeği Kısa Formu kullanılmıştır. Çalışmada veri analizi AMOS 26 paket programı ve SPSS 22 paket programı ile yapılmıştır. Çalışma modelinin analizinde Yapısal Eşitlik Modellemelerinden Yol Analizi ile AMOS 26 paket programı kullanılarak değerlendirilmiştir. Analiz aşamasında modelin iyi uyum gösterip göstermediğine ve değişkenlerin regresyon katsayılarına bakılmıştır. Analiz sonuçlarına göre çocuklukta duygusal istismar, partner duygusal istismarına maruz kalmayı, partnere duygusal istismar uygulamayı ve duygu düzenleme güçlüğünü doğrudan yordamaktadır. Duygu düzenleme güçlüğü ile partner duygusal istismarına maruz kalma arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca duygu düzenleme güçlüğü, partner duygusal istismarına maruz kalmayı doğrudan pozitif yordamaktadır. Duygu düzenleme güçlüğü ile partnere duygusal istismar uygulama arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Ancak duygu düzenleme güçlüğü partnere duygusal istismar uygulamayı doğrudan yordamamaktadır. Partnere duygusal istismar uygulama ile partner duygusal istismarına maruz kalma arasında pozitif yönde bir ilişki bulunmuştur. Çocuklukta duygusal istismar yaşantısı ile partner duygusal istismarına maruz kalma arasındaki ilişkide duygu düzenleme güçlüğünün aracılık etkisi bulunmuştur. Çocuklukta duygusal istismar yaşantısı ile partnere duygusal istismar uygulama arasındaki ilişkide partner duygusal istismarına maruz kalmanın aracılık etkisi bulunmuştur. Çocuklukta duygusal istismar yaşantısı ile ilişki doyumu arasında duygu düzenleme güçlüğü aracı etkisi bulunmuştur. Partner duygusal istismarına maruz kalma ile ilişki doyumu arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Ayrıca partner duygusal istismarına maruz kalma ilişki doyumunu doğrudan negatif yordamaktadır. Partnere duygusal istismar uygulama ile ilişki doyumu arasında negatif yönde bir ilişki bulunmuştur. Ancak partnere duygusal istismar uygulama ilişki doyumunu yordamamaktadır. Duygu düzenleme güçlüğü ile ilişki doyumu arasındaki ilişkide partner duygusal istismarına maruz kalmanın aracı etkisi bulunmuştur. Duygu düzenleme güçlüğü ile ilişki doyumu arasında negatif ilişki bulunmuştur. Duygu düzenleme güçlüğü ile ilişki doyumu arasında partnere duygusal istismar uygulamanın aracı rolü bulunamamıştır. Sonuç olarak erken dönem olumsuz yaşantıların erken dönemde gelişen duygu düzenleme becerisinin gelişimini sekteye uğrattığını ve çocukluk yaşantılarının yetişkinliğe dek uzanan uzun vadeli etkileri olduğunu göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis investigates the relationships between experiences of emotional abuse in childhood, partner emotional abuse in adulthood, relationship satisfaction, and difficulties in emotion regulation. The current study included 423 participants residing in Turkey, aged between 18 and 30 years, who had been in a romantic relationship for at least six months. A total of 51 participants who did not meet the age criteria or were not in an ongoing romantic relationship were excluded from the dataset. Additionally, 15 participants were removed due to being identified as outliers during the statistical analysis phase. The remaining 358 participants consisted of 259 females (72.3%), 98 males (27.4%), and 1 individual identifying as other (0.3%). The data collection process involved the use of a Demographic Information Form, the Multidimensional Emotional Abuse Scale, the Revised and Expanded Childhood Trauma Questionnaire, the Relationship Stability Scale, and the Short Form of the Difficulties in Emotion Regulation Scale. Data analyses were conducted using AMOS 26 and SPSS 22 software packages. The research model was evaluated through Path Analysis, a type of Structural Equation Modeling, using AMOS 26. During the analysis phase, model fit and regression coefficients of the variables were examined. According to the results, emotional abuse in childhood directly predicted exposure to partner emotional abuse, perpetration of partner emotional abuse, and difficulties in emotion regulation. A positive relationship was found between difficulties in emotion regulation and exposure to partner emotional abuse. Additionally, difficulties in emotion regulation directly and positively predicted exposure to partner emotional abuse. A positive relationship was also found between difficulties in emotion regulation and perpetration of partner emotional abuse. However, difficulties in emotion regulation did not directly predict perpetration of partner emotional abuse. A positive relationship was observed between perpetration of partner emotional abuse and exposure to partner emotional abuse. Furthermore, difficulties in emotion regulation were found to mediate the relationship between childhood emotional abuse and exposure to partner emotional abuse. Exposure to partner emotional abuse was also found to mediate the relationship between childhood emotional abuse and perpetration of partner emotional abuse. Difficulties in emotion regulation were found to mediate the relationship between childhood emotional abuse and relationship satisfaction. A negative relationship was observed between exposure to partner emotional abuse and relationship satisfaction. Additionally, exposure to partner emotional abuse directly and negatively predicted relationship satisfaction. A negative relationship was also found between perpetration of partner emotional abuse and relationship satisfaction; however, perpetration of partner emotional abuse did not directly predict relationship satisfaction. Exposure to partner emotional abuse was found to mediate the relationship between difficulties in emotion regulation and relationship satisfaction. A negative relationship was observed between difficulties in emotion regulation and relationship satisfaction. However, perpetration of partner emotional abuse did not mediate the relationship between difficulties in emotion regulation and relationship satisfaction. Overall, the findings suggest that adverse early life experiences disrupt the development of emotion regulation skills during early stages and indicate the long-term effects of childhood experiences extending into adulthood.