Mermerlerde yükleme hızının tek eksenli basınç dayanımına olan etkisinin araştırılması
  1. Tez No: 95904
  2. Yazar: KERİM KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. TURGAY ONARGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maden İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi olarak hazırlanan bu çalışmada, değişik yörelere ait mermer ocaklarından alınan farklı numuneler, laboratuvarda deney standartlarına uygun boyuta (7x7x7 cm) getirilmiş, Dokuz Eylül Üniversitesi Maden Mühendisliği Kaya Mekaniği Laboratuvannda yapılan deneylerle fiziksel ve kimyasal özellikleri belirlenmiştir. 6 farklı mermer numunesinin laboratuvarda ince kesitleri alınarak petrografik analizleri yapılmış, ayrıca strain gauge ve dijital indikatör yardımıyla deformasyon deneyine tabi tutulmuştur. Bu tezin asıl amacı, farklı yükleme hızlarında mermer numunelerinin tek eksenli basınç dayanımlarında meydana gelen değişikliklerin belirlenmesidir. Bu amaçla mermer numunelerine sırasıyla 100 kg/sn, 200 kg/sn ve 300 kg/sn'lik yükleme hızlarında seri testler uygulanarak dayanım değişimleri incelenmiştir. Kırılma sonrası numune kırılma yüzeyleri mini kameradan bilgisayara aktarılmış; farklı yükleme hızlarında, değişik basınçlara maruz kalan kayaç yapısında meydana gelen değişiklikler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT In this study that is prepared as a Master of Science thesis, the marble samples belong to different quarries are prepared to fit size for test standarts. The physical and chemical features of these specimens are determined at Rock Mechanics Laboratory of Dokuz Eylul University Mining Engineering Department. The petrographic analysis is done for 6 different marble specimens on thin sections and these specimens is submitted to deformability test with strain gauge and digital indicator. The aim of this study is to determine the alteration of uniaxial compressive strength that is occurred under the different loading rate. For this purpose the alteration of the uniaxial compressive strength of the marble specimens at the loading rate of 100 kg/sn, 200 kg/sn and 300 kg/sn is determined. After breaking, the breaking faces are transferred to computer with mini-camera. Than, at the different loding rates, the change at the structures of the rock due to the different pressures are investigated.