PEM yakıt hücresi beslemeli DA/DA çeviricilerin modellenmesi ve denetimi
Modeling and control of DC/DC converters fed by PEM fuel cell
- Tez No: 959035
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET GANİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Çevre dostu ve sürdürülebilir bir enerji kaynağı olan Polimer Elektrolit Membranlı yakıt hücreleri kararlılık ve verimlilik gibi çeşitli avantajlara sahiptir. Bu tez çalışmasında, PEM yakıt hücresinden yüke verimli güç aktarımı için doğru akım-doğru akım (DA/DA) çevirici olarak giriş akımı dalgalılığı düşük ve yüksek gerilim dönüştürme oranına sahip temel seri pozitif süper gerilim yükseltmeli Luo çevirici seçilmiştir ve çeviricinin çıkış geriliminin denetimi aralıklı tip-2 Takagi-Sugeno-Kang bulanık mantık ile gerçekleştirilmiştir. Bu amaçla yakıt hücresi, temel seri pozitif süper gerilim yükseltmeli Luo çevirici ve aralıklı tip-2 Takagi-Sugeno-Kang bulanık mantık denetimden oluşan model MATLAB/Simulink benzetim ortamında oluşturulmuştur. Pozitif süper gerilim yükseltmeli Luo çeviricinin çıkış geriliminin denetimi nominal ve farklı çalışma koşulları altında karşılaştırmalı olarak aralıklı tip-2 Takagi-Sugeno-Kang bulanık mantık ve tip-1 Takagi-Sugeno-Kang bulanık mantık denetleyiciler kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Benzetim çalışmalarından elde edilen sonuçlar, aralıklı tip-2 Takagi-Sugeno-Kang denetleyici kullanılarak PEM yakıt hücresinden beslenen temel seri pozitif süper gerilim yükseltmeli Luo çeviricinin nominal ve farklı çalışma koşulları altında en iyi akım, gerilim ve güç değerlerine ulaştığı görülmüştür. Farklı çalışma koşulları altında aralıklı tip-2 Takagi-Sugeno-Kang bulanık mantık denetimin dayanıklılığı ve kullanılabilirliği kapsamlı bir şekilde analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Polymer Electrolyte Membrane fuel cells, which are an environmentally friendly and sustainable energy source, offer various advantages such as stability and efficiency. In this thesis study, a basic series positive super-voltage-lift Luo converter with low input current ripple and high voltage conversion ratio was selected as the direct current-direct current (DC/DC) converter for efficient power transfer from the PEM fuel cell to the load, and the control of the converter's output voltage was performed using interval type-2 Takagi-Sugeno-Kang fuzzy logic. For this purpose, a model consisting of the fuel cell, the basic series positive super-voltage-lift Luo converter, and the interval type-2 Takagi-Sugeno-Kang fuzzy logic control was created in the MATLAB/Simulink simulation environment. The control of the output voltage of the positive super voltage-lift Luo converter was performed under nominal and different operating conditions using interval type-2 Takagi-Sugeno-Kang fuzzy logic and type-1 Takagi-Sugeno-Kang fuzzy logic controllers. The results obtained from the simulation studies show that the basic series positive super-voltage-lift Luo converter fed by a PEM fuel cell using the interval type-2 Takagi-Sugeno-Kang controller achieves the optimal current, voltage, and power values under nominal and different operating conditions. The robustness and usability of the interval type-2 Takagi-Sugeno-Kang fuzzy logic control under different operating conditions were comprehensively analyzed.