V-şekilli mikrohavzalarda suyun etkin kullanımıyla iklim değişikliğine karşı ekosistem rehabilitasyonu
Ecosystem rehabilitation against climate change through effective water use in V-shaped microcatchments
  1. Tez No: 959034
  2. Yazar: YASİN KARAŞİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BÜLENT TOPRAK
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İzmir Katip Çelebi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu çalışma, iklim değişikliğinin kurak ve yarı kurak bölgelerde yürütülen ağaçlandırma çalışmalarını olumsuz etkilemesi nedeniyle ortaya çıkan su stresi sorununa çözüm üretme gerekliliğinden doğmuştur. Artan sıcaklıklar ve azalan yağışlar nedeniyle, özellikle ilk yıllarda orman ağacı fidanların hayatta kalma oranlarının düşmesi ve ekosistem rehabilitasyonu çalışmalarının başarısız olması, alternatif ve sürdürülebilir ormancılık uygulamalarını gerekli kılmıştır. Bu doğrultuda, bu çalışmada suyun etkin kullanımı için geliştirilen V-şekilli mikrohavza yapıları ile bitki destek sistemleri (mikoriza, polimer, osmoprotektan) entegrasyonunun sahadaki etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Çalışma kapsamında, İzmir ve Manisa illerinde farklı iklim ve toprak özelliklerine sahip üç bölgede (Karaburun, Ödemiş ve Yuntdağı), dar yapraklı dişbudak (Fraxinus angustifolia Vahl.) türü ile yürütülen ağaçlandırma uygulamalarında su hasadı ve destekleyici uygulamaların fidanların yaşama oranı, büyüme performansı, fizyolojik özellikleri, toprak nemi ve karbon birikimi üzerindeki 3 yıl sonundaki etkileri değerlendirilmiştir. Arazi denemeleri tamamen rastgele blok deneme desenine göre yürütülmüş ve elde edilen veriler geleneksel teras yöntemleriyle karşılaştırılmıştır. Araştırma sonucunda, V-şekilli mikrohavzaların suyu tutarak kurak dönemlerde su stresini azalttığı; mikoriza, polimer ve osmoprotektan uygulamalarının ise fidan gelişimini ve yaşama oranını anlamlı düzeyde artırdığı belirlenmiştir. Ayrıca bu uygulamaların toprak nemini koruduğu, besin alımını iyileştirdiği ve toplam karbon havuzuna olumlu katkı sunduğu ortaya konmuştur. Elde edilen bulgular, kurak ve yarı kurak alanlarda yapraklı türlerle yürütülecek ağaçlandırma faaliyetlerinde başarıyı artıracak bütüncül bir yaklaşım sunmakta; aynı zamanda Türkiye'nin iklim değişikliğiyle mücadele stratejilerine ve uluslararası yükümlülüklerine bilimsel dayanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
This study was initiated to address the pressing issue of water stress, which has emerged as a critical challenge due to the adverse effects of climate change on afforestation practices in arid and semi-arid regions. Increased temperatures and decreased precipitation have reduced forest tree seedling survival rates —particularly during the early establishment phase —and have undermined the success of ecosystem rehabilitation. As a result, there is a growing need for alternative and sustainable forestry approaches. In this context, the research aimed to examine the effectiveness of integrating V-shaped microcatchments, designed for efficient water harvesting, with plant-support systems including mycorrhizae, water-retaining polymers, and osmoprotectants 3 years after treatments. Field studies were conducted in three ecologically distinct regions (Karaburun, Ödemiş, and Yuntdağı) located in the provinces of İzmir and Manisa, Türkiye. Using narrow-leaved ash (Fraxinus angustifolia Vahl.), the study evaluated the impacts of water harvesting and biological treatments on seedling survival, growth performance, physiological characteristics, soil moisture, and carbon accumulation. A randomized complete block design was employed, and the findings were compared with conventional terracing methods. The results indicated that V-shaped microcatchments improved water retention and reduced drought-induced stress, while the biological treatments significantly enhanced seedling survival and growth. These treatments also helped maintain soil moisture, improved nutrient uptake, and positively contributed to carbon storage in the ecosystem. The study presents an integrated and practical approach to increasing the success of afforestation efforts with broadleaf species in water-scarce environments.