Doğru akım motorları için adaptif filtre tabanlı hız kestiricilerin tasarımı
Design of adaptive filter-based speed estimators for direct current motors
- Tez No: 959042
- Danışmanlar: PROF. DR. ENGİN CEMAL MENGÜÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kayseri Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışması, sabit mıknatıslı fırçasız doğru akım motorları (SMFDAM) için geliştirilen model referanslı adaptif sistem (MRAS) tabanlı rotor hızı kestirim yöntemlerini ele almaktadır. Önerilen yöntemler, sırasıyla en küçük ortalama kare (Least mean square, LMS), en küçük ortalama kurtosis (Least mean kurtsosis, LMK) ve en küçük ortalama dördüncü (Least mean fourth, LMF) algoritmalarına dayanmaktadır. Bu yaklaşımlar, referans model olarak kullanılan ölçülmüş stator akımları ile adaptif model tarafından elde edilen stator akımları arasındaki farkı minimize ederek rotor hızını doğrudan tahmin etmektedir. Ayrıca, her bir örnekleme anında hızla ilişkili ağırlık vektörlerinin adaptif olarak güncellenmesi, geleneksel MRAS yapılarında yaygın olarak kullanılan sabit kazançlı PI kontrolcü ihtiyacını ortadan kaldırmaktadır. Geliştirilen kestirimcilerin performansı, doğrudan moment kontrolü (DMK, DTC) kullanan bir SMFDAM sürücüsü üzerinden, zorlu çalışma koşulları altında incelenmiştir. Yapılan benzetim çalışmaları, önerilen üç MRAS yapısının birbirine alternatif çözümler sunduğunu göstermiştir. Özellikle, hız kestiriminde LMF tabanlı yapı daha başarılı sonuçlar verirken; stator akımı tahmininde ise LMS ve LMK tabanlı yapılar daha iyi başarım göstermiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study focuses on model reference adaptive system (MRAS)-based rotor speed estimation methods developed for permanent magnet brushless direct current motors (PMSM). The proposed estimators are based on the least mean square (LMS), least mean kurtosis (LMK), and least mean fourth (LMF) algorithms. These approaches estimate the rotor speed directly by minimizing the error between the measured stator currents used as the reference model and the stator currents produced by the adaptive model. Furthermore, the adaptive updating of the weight vectors, which are related to rotor speed, at each sampling instant eliminates the need for a fixed-gain proportional-integral (PI) controller typically used in conventional MRAS structures. The effectiveness of the proposed estimators was evaluated under demanding operational conditions using a direct torque control (DTC) based PMSM motor drive. Simulation results demonstrated that the three MRAS structures offer alternative solutions with varying strengths. Specifically, the LMF-based MRAS showed superior performance in rotor speed estimation, while the LMS and LMK-based estimators yielded better results in three-phase stator current estimation.