Sıçanlarda prenatal VPA uygulaması ile OSB modeli oluşmasında NAD+ ilişkili sinyal yolaklarının olası etkileri
Potential effects of NAD+ related pathways on prenatal VPA induced rat model of ASD
  1. Tez No: 959043
  2. Yazar: SÜEDA TUNÇAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BÜLENT GÖREN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Fizyoloji, Physiology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bursa Uludağ Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 232
Özet
Otizm sosyal etkileşimde güçlük, iletişimde yetersizlik ve tekrarlayıcı davranışlarla karakterize nörogelişimsel bir bozukluktur. Prenatal valproik asit (VPA) maruziyeti, otizm-benzeri davranışları deneysel olarak modellemede yaygın şekilde kullanılmaktadır. Bu çalışmada, prenatal VPA maruziyeti sonrası NAD+ metabolizmasına ilişkin yolakların olası davranışsal ve moleküler etkileri değerlendirilerek otizm fizyopatolojisindeki rolleri araştırılmıştır. Kullanılan 48 Wistar albino gebe sıçan 6 gruba ayrılmış ve i.p. enjeksiyonlar embriyonik gün 12,5'de (E12,5) gruplara göre yapılmıştır. Gruplar şöyledir: A- 1 ml/kg SF; B- 1ml/kg DMSO+SF; C- 400 mg/kg/ml VPA; D- 10 mg/kg/ml FK866; E- 400 mg/kg/ml VPA+ DMSO; F- 400 mg/kg/ml VPA+ 10 mg/kg/ml FK866. NAMPT inhibisyonu için FK866, otizm modeli oluşturmak için ise VPA kullanılmıştır. Doğan erkek sıçanlarla postnatal gün 9'da (P9) olfaktör disriminasyon, P25'te sosyalleşme, P30'da açık alan olmak üzere davranış testleri gerçekleştirilmiştir. Her annenin randomize 2 yavrusu P30'da sakrifiye edilerek hipotalamus dokusu ve serum örneklerinde SIRT-1, CD38, NAMPT ve PARP-1'a ek olarak NAD+ ilişki yolakların ürün ve enzimlerinin analizi için immünofloresans ve ELISA yöntemleri kullanılmıştır. Davranışsal analizler, olfaktör diskriminasyonda anne talaşına ulaşmada artmış latans, sosyallik testinde azalmış sosyalleşme ve bozulmuş sosyal tercih ile hem VPA maruziyeti hem de NAMPT inhibisyonu uygulanan gruplarda otizm-benzeri fenotiplerin oluştuğunu göstermiştir. Moleküler analizlerde VPA gruplarında azalmış hipotalamik NAMPT, PARP-1 ve NAD+'a ek olarak azalmış serum NAMPT seviyeleri saptanmıştır. Sonuç olarak VPA'nın NAD+ metabolizması üzerine etkileri ve bu etkilerin otizm fizyopatolojisindeki rolü gösterilmiştir. Özellikle NAMPT ekseninin bu süreçte belirleyici olabileceği ortaya konmuştur. Enerji metabolizmasının önemli bir bileşeni olan NAD+ ve ilgili yolakların nörogelişim üzerine etkileri ilerleyen çalışmalar için potansiyel biyobelirteçler ve terapötik hedefler sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
Autism is a neurodevelopmental disorder characterized by impairments in social interaction, deficits in communication, and repetitive behaviors. Prenatal exposure to VPA is widely used to experimentally model autism-like behaviors. In this study, the behavioral and molecular effects of NAD+ metabolism-related pathways following prenatal VPA exposure were evaluated to investigate their possible roles in autism physiopathology. Forty-eight pregnant Wistar albino rats were divided into six groups and received i.p. injections on embryoonic day 12.5 (E12.5). Groups were as followed: A– 1 ml/kg saline (SAL); B– 1 ml/kg DMSO+SAL; C– 400 mg/kg/ml VPA; D–10 mg/kg/ml FK866; E– 400 mg/kg/ml VPA+DMSO; F– 400 mg/kg/ml VPA+10 mg/kg/ml FK866. FK866 was used as a NAMPT inhibitor, and VPA was used to induce the autism model. Behavioral tests were conducted with male offspring on postnatal day 9 (P9) for olfactory discrimination, P25 for sociability, and P30 for the open field test. Two male pups randomly selected from each dam were sacrificed on P30, and their hypothalamus tissues and serum samples were used for immunofluorescence and ELISA measurements of SIRT-1, CD38, NAMPT, and PARP-1, as well as enzymes and products that are related to NAD+ metabolism. In the olfactory discrimination test, increased latency to reach maternal bedding, decreased sociability and impaired social preference in the social test demonstrated the development of autism-like phenotypes in both VPA-exposed and NAMPT-inhibited groups. Molecular analyses revealed decreased serum and hypothalamic NAMPT levels in the VPA groups, in addition to reduced hypothalamic PARP-1 and NAD+ levels. In conclusion, the effects of VPA on NAD+ metabolism and their central role in autism pathophysiology were demonstrated. Specifically, the NAMPT axis was shown to be a potential key factor in this process. NAD+ as an essential component of energy metabolism and its associated pathways may offer promising biomarkers and therapeutic targets for future research.