Perinöronal ağların oluşum dinamiklerinin ve yapısının incelenmesi
Investigation of formation dynamics and remodelling of perineuronal nets
- Tez No: 959057
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜRKAN ÖZTÜRK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Medipol Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sinir Bilimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 75
Özet
Perinöronal ağlar (PNA'lar), MSS'de özellikle parvalbumin (PV⁺) internöronları saran, hiyalüronik asit (HA) ve kondroitin sülfat proteoglikanlardan (KSPG) zengin hücre dışı matris (HDM) yapılarıdır. Sinaptik plastisite, devre stabilizasyonu ve nöroproteksiyonda kritik roller üstlenirler. PV⁺ internöronların hızlı ateşleme özelliği ile gamma osilasyonlarının düzenlenmesindeki işlevleri, PNA'ların nöral devre dinamikleri ile karşılıklı etkileşimine işaret eder. Bu tezin amacı, PNA'ların gelişimsel olgunlaşma ve nöronal aktiviteye bağlı yeniden şekillenme dinamiklerini kantitatif canlı görüntüleme ile karakterize etmektir. Bunun için sinaptik plastisite ve bellek konsolidasyonuyla bağlantılı iki bölge (hipokampüs ve retrospleniyal korteks) kaynaklı primer nöron kültürlerinde PNA oluşumunun gelişimsel profili (DIV14-28) WFA boyaması ve AAV.HAPLN virüs transdüksüyonu ile izlendi. PTX ile GABAerjik inhibisyon blokajı ile indüklenen nöronal aktivite artışı kalsiyum görüntüleme ile kaydedildi ve buna bağlı MMP aktivitesi artışı floresan problarla kantifiye edildi. MMP aktivitesinin PNA mikro-mimarisinde yol açtığı dinamik değişimler yüksek çözünürlüklü zaman serileriyle analiz edildi. DIV14'te puncta yapıları, DIV28'de in vivo benzeri retiküler kafese dönüştüğü gösterildi. PTX ile indüklenen aktivite artışı, MMP aktivitesinde anlamlı yükseliş ve WFA sinyal kaybı ile korelasyon gösterdi. Bu çalışma, aktivite-modüle edilmiş PNA-MMP etkileşiminin ilk canlı görüntüleme kanıtını sunarak nöral devre stabilizasyonu-plastisite dengesinin moleküler mekanizmalarını aydınlatmak için canlı görüntüleme temelli bir model sunmakta ve ileriki çalışmalarda PNA disregülasyonlarının farklı patolojik koşullarda izlenebilmesi için bir yöntem oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Perineuronal nets (PNNs) are extracellular matrix structures rich in hyaluronic acid (HA) and chondroitin sulphate proteoglycans (CSPGs) that surround parvalbumin (PV⁺) interneurons in the CNS. They play critical roles in synaptic plasticity, circuit stabilization, and neuroprotection. The fast-firing properties of PV⁺ interneurons and their functions in regulating gamma oscillations suggest that PNAs interact with neural circuit dynamics. The aim of this thesis was to characterize the developmental maturation and neuronal activity-dependent remodelling dynamics of perineuronal nets (PNNs) by quantitative live imaging. For this purpose, the developmental profile of PNN formation (DIV14-28) in primary neuronal cultures derived from two regions (hippocampus and retrosplenial cortex) associated with synaptic plasticity and memory consolidation was monitored by WFA staining and AAV.HAPLN virus transduction. The increase in neuronal activity induced by blockade of GABAergic inhibition with PTX was recorded by calcium imaging and the resulting increase in MMP activity was quantified by fluorescent probes. Dynamic changes in PNA microarchitecture caused by MMP activity were analysed with high-resolution time series. Puncta structures were shown to transform into in vivo-like reticular lattice at DIV14 and DIV28. The PTX-induced increase in activity correlated with a significant increase in MMP activity and loss of WFA signal. This study provides the first live imaging evidence of activity-modulated PNA-MMP interaction, providing a live imaging-based model to elucidate the molecular mechanisms of neural circuit stabilization-plasticity balance and establishing a method for monitoring PNA dysregulation in different pathological conditions in future studies.