Investigation of alterations created by NLRP3 activation on perineuronal nets
NLRP3 inflamazom aktivasyonunun perinöronal ağlarda yarattığı değişikliklerin incelenmesi
- Tez No: 905249
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞERMİN GENÇ, DOÇ. DR. KEMAL UĞUR TÜFEKCİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Nöroloji, Tıbbi Biyoloji, Biology, Neurology, Medical Biology
- Yıl: 2024
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
- Enstitü: İzmir Uluslararası Biyotıp ve Genom Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Mikroglia ve NLRP3 inflamazomu, sinir sisteminde temel inflamatuar tepkileri yönlendirir ve çeşitli nörodejeneratif hastalıklarda rol oynar. Perinöronal ağlar (PNN'ler) nöron gövdelerini örten, sinapsları stabilize eden ve nöronları oksidatif strese karşı koruyan hücre dışı yapılardır. NLRP3 ile aktive olan mikrogliaların PNN'leri nasıl etkilediğinin açıklığa kavuşturulması, enflamasyonu seçici olarak hedefleyen tedavilere rehberlik edebilecektir. Bu çalışma, inflamazom düzeyinde mikroglial aktivasyonun bir nöron-mikroglia kokültür modelinde PNN'leri yıkıp yıkmadığını incelemekte, NLRP3 inflamazom aktivasyonunun mikroglia aracılı PNN kaybındaki rolünü hem in vitro hem de in vivo olarak araştırmakta ve neonatal mikroglial aktivasyonun erken yetişkinlikte beyindeki PNN miktarı üzerindeki uzun vadeli etkisini değerlendirmektedir. Çalışmada, fare N2a nöroblastoma hücre hattında retinoik asit ile nöronal farklılaşma indüklenmiş ve N2a kökenli nöronal hücrelerde neurocan ve kondroitin sülfat proteoglikanları gibi PNN bileşenlerinin varlığı doğrulanmıştır. NLRP3 inflamazomunun rolünü araştırmak için, fare mikroglial hücre hattı N9, LPS ve ATP ile aktive edilmiş ve N2a kökenli nöronlarla ortak kültüre alınmıştır. Sonucunda aktive edilmiş mikroglianın PNN-pozitif nöronlarda önemli bir azalmaya yol açtığı ve bu etkinin MCC950 üzerinden NLRP3 inhibisyonu ile tersine çevrildiğini gösterilmiştir. LPS enjekte edilen yenidoğan farelerle yapılan in vivo çalışmalar, erken yetişkinlik döneminde hipokampus ve korteksteki PNN'lerde azalma olduğunu, ve NLRP3 nakavt farelerde aynı model uygulandığında PNN varlığının korunduğunu ortaya koymuştur. Bulgular, NLRP3'ün PNN yıkımına aracılık etmedeki kritik rolünü vurgulamakta ve NLRP3'ü hedeflemenin PNN kaybını ve buna bağlı bilişsel bozuklukları önlemek için terapötik bir strateji olabileceğini düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Microglia and the NLRP3 inflammasome drive key inflammatory responses in the nervous system and are implicated in various neurodegenerative diseases. Perineuronal nets (PNNs) are extracellular structures that cover neuron bodies, stabilizing synapses and protecting neurons against oxidative stress. Clarifying how NLRP3-activated microglia impact PNNs could guide therapies that target inflammation selectively. This study examines whether microglial activation via inflammasomes can degrade PNNs in a neuron-microglia coculture model, investigates the role of NLRP3 inflammasome activation in microglia-mediated PNN loss both in vitro and in vivo, and assesses the long-term impact of neonatal microglial activation on PNN amount in the brain in early adulthood. In the study, neuronal differentiation was induced in the mouse N2a neuroblastoma cell line with retinoic acid and the presence of PNN components like neurocan and chondroitin sulfate proteoglycans was confirmed in N2a-derived neuronal cells. To investigate the role of the NLRP3 inflammasome, the mouse microglial cell line N9 was activated with LPS and ATP, and they were cocultured with the N2a-derived neurons. Results showed that activated microglia led to a significant reduction in PNN-positive neurons, an effect that was reversed by NLRP3 inhibition with the compound MCC950. In vivo studies in neonatal mice injected with LPS revealed a decrease in PNNs in the hippocampus and cortex by early adulthood, with preserved PNN presence observed in NLRP3 knockout mice. The findings highlight the role of NLRP3 in mediating PNN degradation and suggest that targeting NLRP3 could be a strategy to prevent PNN loss and associated cognitive impairments.