Modeling and performance analysis of an electronic assembly system using petri nets
Bir elektronik montaj sisteminin petri netleri kullanarak modellenmesi ve performans analizi
  1. Tez No: 95906
  2. Yazar: AYNUR NAFİZE KESEROĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. G. MİRAÇ BAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 187
Özet
ÖZET Bir üretim sisteminin tasarlanması süreci, modelleme ve performans analizi tekniklerinin kullanımını gerektirir. Günümüzde otomatikleştirilmiş olan modern üretim sistemleri karmaşık yapıda olup, büyük yatırımları gerektirir. Makineler, taşıyıcılar ve manuel çalışma atölyelerini içerirler. Sistem performansı ile karar verildiğinde, üretim sisteminin tasarım aşaması ekonomik basan için de önemlidir. Modelleme ve nicel analiz teknikleri olmaksızın, üretim sisteminin davranışını doğru olarak tahmin temek olanaksızdır. Bu tez, bir televizyon montaj sisteminin Petri Net ' leri kullanarak modellenmesi, davranışsal analizi, performans değerlendirmesi ve benzetimini içerir. Çalışmanın amacı, sistemde bazı aksaklıklara neden olan problemleri ve bu problemlerin nedenlerini ortaya koymaktır. Bu nedenle, sistem ayrıştırma ve modüler birleştirme yaklaşımları kullanılmıştır. İlk olarak, model dört ayrı modüle ayrılmış ve sonra sabit zamanlar transitionlar ile ilişMlendirilmiştir. Bununla birlikte, modüllerin ve entegre sistemin benzetim modelleri POSES++ adlı yazılım programı kullanılarak oluşturulmuştur. Benzetim, gerçek sistemin işleyişi süresince problemleri ortaya çıkaran zaman bazlı, teşhis edici bir sistem sağlandı. Bu çalışmadan elde edilen sonuçlar, televizyon montaj sisteminin etkinliğini arttırmak üzere kullanılabilir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The design of a manufacturing system requires modeling and performance evaluation techniques. Modern automated manufacturing systems are complex and require large investments. They consist of machines, transport systems, and manual workplaces. The design process of manufacturing systems is important for an economic success, which is decided by the performance of the system. Without modeling and quantitative evaluation techniques, it is often difficult to predict the behavior of a manufacturing system with adequate accuracy. This thesis implicates the modeling, behavioral analysis, performance evaluation and simulation of a television assembly system using Petri nets. The aim of the study is to put forward the problems which corrupt the system, and their causes. Hence, system decomposition and modular composition ideas are used. Firstly, the model is separated four modules and then deterministic time is associated only with transitions. However, simulation models of the modules and integrated system are generated using POSES++ software tool. The simulation provides a timed-based diagnostic system to detect the problems during the execution of the actual system. Finally, the results obtained from this study can be used to redesign of the television assembly system to increase its efficiency.