Hybrid method in the wooden boat building technology
  1. Tez No: 95905
  2. Yazar: TEOMAN KAHRAMAN
  3. Danışmanlar: DR. GÖKDENİZ NEŞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Deniz Bilimleri ve Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 33
Özet
VI ÖZET Bu çalışma geleneksel ve tabakalı tutkallı (lamine) ahşap tekne inşa metodu hakkında günümüz bilgilerini içermektedir. Melez ahşap tekne inşa metodunda, sadece teknenin yapı elemanları olan omurga, bodoslama ve postalar lamine olarak inşa edilmektedir. Bu iki metod hakkında bilgi verildikten sonra ekonomik yönden karşılaştılmalan yapılmıştır. Teknelerin işletimleri sırasındaki avantaj ve dezavantaj lanmn tespitinde“Bir Değere Getirilmiş Maliyet”adlı ekonomik model yöresel Bodrum guletine uygulanmıştır. Bölüm beşte yığma ve lamine ahşap guletlerin ilk yatırm maliyetleri bulunmuş ve ekonomik ömürleri“Büyük ikame Katsayısı”metodu ile hesaplanmıştır. Lamine ahşap gulet, ilk yatırım maliyeti yüksek olmasına karşın ekonomik ömrü ve az işletim ve bakım maliyetleri nedeniyle işletimi sırasında avantaj lı bir konuma sahiptir. Ekonomik modelin sonuçları bu iki farklı gulet için sıralanmıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT This study contains the contemporary information both on conventional and laminated wooden boat building methods. In hybrid wooden boat building method, only structural elements like boat's keel, stem and frames are built by the lamination. After the expressing these two methods, the comparison in the economic point of view has been carried out. To analyse advantages and disadvantages of the methods during management stage of boats, an economic model named“Levelised Cost”is applied to a traditional Bodrum Gullet as a case study. In chapter five, investment costs of conventional and laminated wooden gullets were defined and their economic lifes (durability) were calculated by“Capital Recovery Factor”method. Although the investment cost of a laminated wooden gullet is always more expensive than a conventional wooden gullet, because of its durability and low maintenance and repairing cost, a laminated wooden gullet has an advantageous position during the management stage. The result of the economic model was shown the economic ranges of these two different gullets.