Çocukluk çağında görülen hipopigmente ve depigmente lezyonların epidemiyolojisi ve klinik özellikleri: Tek merkez deneyimi
Epidemiology and clinical characteristics of childhood hypopigmented and depigmented lesions: A single-centre experience
  1. Tez No: 959075
  2. Yazar: FURKAN ALPEREN DİŞLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BURÇE CAN KURU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Dermatoloji, Dermatology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: İstanbul Sultan Abdülhamid Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Deri ve Zührevi Hast. Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Amaç: Çocukluk çağında görülen pigmentasyon bozuklukları hem estetik hem de psikososyal yönleriyle dikkate değer bir poliklinik başvuru sebebidir. Bu hastalıklarla ilgili literatürdeki çalışmalar sınırlı sayıdadır. Çalışmamızın amacı çocuklarda görülen hipopigmente ve depigmente lezyonların sıklığını, dağılımını, çeşitliliğini ve bu lezyonların klinik ve sosyodemografik özelliklerle olan ilişkisini incelemektir. Yöntem: Bu kesitsel çalışmaya 2024 Mayıs ayı ile 2025 Mayıs ayı arasında SBÜ Sultan 2. Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Deri ve Zührevi Hastalıkları pediatrik dermatoloji polikliniğine herhangi bir şikayetle başvuran 16 yaş altı tüm hastalar çalışmaya dahil edildi. Bireysel ve sosyodemografik özellikleri, tıbbi özgeçmişleri, atopi ve otoimmünite açısından soy geçmiş bilgileri, emosyonel stres ve güneşten korunma alışkanlıklarına yönelik bilgiler kaydedilip tüm vücut dermatolojik muayenesi yapıldı. Hastalar 0-2 yaş, 3-5 yaş, 6-11 yaş ve 12-16 yaş olarak 4 gruba ayrıldı. Bulgular: Çalışmamıza dahil edilen 851 hastanın %51,9'u (n=441) kız, %48,1'i (n=409) erkekti. Tüm başvuruların %14'ü (n=119) hipomelanozis nedeniyleydi. 851 hastanın %25,7'sinde (n=219) toplamda 18 çeşit hipomelanozis saptandı. Hipomelanozise sahip olma açısından cinsiyet, birinci derece yakınlarda atopi öyküsü, sistemik hastalık varlığı, düzenli ilaç kullanımı ve emosyonel stresin varlığıyla istatistiksel anlamlı ilişki yoktu (sırasıyla p=0,131; p=0,31; p=0,076; p=0,501; p=0,95).
Özet (Çeviri)
Objective: Pigmentation disorders in childhood are a significant reason for outpatient visits, both aesthetically and psychosocially. There are limited studies in the literature on these diseases. The aim of our study is to investigate the frequency, distribution, and diversity of hypopigmented and depigmented lesions in children and their relationship with clinical and sociodemographic characteristics. Methods: All patients under the age of 16 who visited the pediatric dermatology outpatient clinic between May 2024 and May 2025 with any complaint were included in this cross-sectional study. Individual and sociodemographic characteristics, medical history, family history information regarding atopy and autoimmunity, information on emotional stress and sun protection behaviors were recorded, and a full-body dermatological examination was performed. Patients were divided into four groups: 0–2, 3–5, 6–11, and 12–16 years of age. Results: Of the 851 patients included in our study, 51.9% (n=441) were female and 48.1% (n=409) were male. Fourteen percent (n=119) of all cases were due to hypomelanosis. A total of 18 types of hypomelanosis were detected in 25.7% (n=219) of the 851 patients. There was no statistically significant difference in the prevalence of hypomelanosis in terms of gender, history of atopy in first-degree relatives, presence of systemic disease, regular medication use, and emotional stress (p=0.131, p=0.31, p=0.076, p=0.501, p=0.95, respectively).