From Yassıada to Democracy and Liberties Island: Rejudgement of democrat party, restoration of memory, memory-led regeneration of place
Yassıada'dan Demokrasi ve Özgürlükler Adası'na: Yeniden yargılama, hafıza restorasyonu ve hafıza odaklı kentsel dönüsüm
- Tez No: 959085
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM ÇOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Siyasal Bilimler, Political Science
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kentsel Politika Planlaması ve Yerel Yönetimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 138
Özet
Bu tez, İstanbul'un güney kıyısında yer alan Yassıada'nın“Demokrasi ve Özgürlükler Adası”na dönüşüm sürecini; mekânsal dönüşüm ve toplumsal-kültürel belleğin inşası bağlamında incelemektedir. Ada; müze-otel-restoran kompleksi olarak yeniden tasarlanırken, bu dönüşüm hem fiziksel mekânın yeniden üretimi hem de belleğin yeniden inşası açısından ele alınmaktadır. Sermaye birikim süreçleri ve metalaştırma pratikleri açısından özgünlük arz eden bu kentsel dönüşüm uygulaması, hafıza-odaklı dönüşüm kavramı üzerinden açıklanmıştır. Adanın dönüşüm süreci diğer taraftan aktörlerin söylem, anma ve müzeleştirme pratikleriyle bir hafıza inşası, restorasyonu girişimine işaret etmektedir. Adadaki müze, anıt, anma, heykel gibi uygulamalar üzerinden politika yapıcıların hafızayı kavrayış, planlama, yeniden inşa biçimleri analiz edilmektedir. Bu bağlamda, adada inşa edilen cami, otel, müze ve anıtlar gibi yapılar ile sergilenen görsel-işitsel materyaller üzerinden belleğin nasıl şekillendirildiği ve ziyaretçi deneyiminin nasıl yönlendirildiği tartışılmaktadır. Ayrıca, bu yapılar aracılığıyla oluşturulan anlatının, neyi hatırlamayı ya da neyi unutturmayı tercih ettiği sorgulanmaktadır. Adanın dönüşümü neticesinde ortaya çıkan yeni mekânın, içeriklerin ve mekâna bağlı pratiklerin bütüncül bir değerlendirmesi neticesinde; politika yapıcıların adayı ve adanın hafızasını kavrayış ve sahipleniş biçiminin zamanla değiştiği, mekânın uluslararası kentsel dönüşüm stratejilerindeki uygulamalardaki gibi marka veya cazibe merkezi yaratamadığı, ticari işletmelerin beklenen ticari etkinliği sağlayamadığı ve ibadet, kongre, anma gibi pratiklerin zamanla terkedildiği ortaya konulmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis examines the transformation of Yassıada, located off the southern coast of Istanbul, into the“Democracy and Liberties Island,”within the framework of spatial transformation and the construction of socio-cultural memory. While the island has been redesigned as a museum-hotel-restaurant complex, this transformation is analyzed both in terms of the reproduction of physical space and the reconstruction of memory. The urban regeneration practice, which presents a unique case in terms of capital accumulation processes and commodification dynamics, is interpreted through the concept of memory-led regeneration. Simultaneously, the transformation of the island also signifies an initiative of memory construction and restoration through the discourses, commemorative practices, and musealization efforts of various actors. The study analyzes how policymakers conceptualize, plan, and reconstruct memory through the museum, monuments, commemorative structures, and sculptures on the island. In this context, it explores how memory is shaped, and visitor experience is directed through the mosque, hotel, museum, and monuments, as well as the visual and auditory materials exhibited. Furthermore, it questions what is chosen to be remembered or forgotten through the narratives constructed by these structures. Based on a comprehensive evaluation of the new space, its content, and associated practices, the study reveals that policymakers' approaches to the island and its memory have evolved over time. It also demonstrates that space has failed to become a brand or attraction center as seen in international urban regeneration strategies, that commercial enterprises have not achieved the expected economic impact, and that practices such as worship, congresses, and commemorations have gradually been abandoned.