Kesirli mertebeden fark dizilerinin logaritmik istatistiksel yakınsaklığı
Logarithmic statistical convergence of fractional order difference sequences
  1. Tez No: 959084
  2. Yazar: REŞİDE UNAYUK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA GÜLLE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 38
Özet
Bu tez çalışması altı bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde, bu tez çalışmasında ele alınan konular ile ilgi yapılan çalışmalardan bahsedilmiştir. İkinci bölümde, çalışmada kullanılacak ve çalışmanın daha anlaşılır olmasını sağlayacak temel tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde kesirli mertebeden fark dizi uzaylarının tanımı ve genel özellikleri incelenmiştir. Ayrıca, kesirli mertebeden fark dizilerinin istatistiksel yakınsaklık ve kuvvetli Cesàro toplanabilme kavramları tanıtılarak bu kavramlar arasındaki ilişkiler örnekler ve teoremler ile açıklanmıştır. Dördüncü bölümde, reel diziler için logaritmik yoğunluk kavramı ile bu kavrama dayalı logaritmik istatistiksel yakınsaklık ve kuvvetli logaritmik toplanabilme kavramlarından bahsedilmiştir. Beşinci bölümde, kesirli mertebeden fark dizilerinin logaritmik istatistiksel yakınsaklık kavramı ele alınmış ve bu bağlamda tanımlar ve bu tanımlara dayalı teoremler özgün bir şekilde sunulmuştur. Son bölümde ise, bu tezde yararlanılan kaynaklar verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study consists of six chapters. The first chapter discusses previous studies concerning the subjects examined in this thesis. The second chapter provides fundamental definitions necessary for understanding the study more clearly. The third chapter introduces the definition and general characteristics of fractional order difference sequence spaces, as well as the statistical convergence and strong Cesàro summability concepts for fractional order difference sequences. The relationships between these concepts are explained through examples and theorems. The fourth chapter discusses the logarithmic density concept for real sequences and the logarithmic statistical convergence and strongly logarithmic summability concepts based on this concept. In the fifth chapter, the concept of logarithmic statistical convergence for fractional order difference sequences is handled and also, definitions and theorems based on these definitions are presented in an original way. The final section presents the references utilized in this thesis.