Çalışanların örgütsel bağlılık ve motivasyon düzeylerinin iş performansına etkisi: Bir sanayi işletmesi üzerine araştırma
The effect of employees' organizational commitment and motivation levels on job performance: A study on an industrial company
- Tez No: 959113
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL ERTURHAN IŞKIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 212
Özet
Bu çalışmanın temel amacı, çalışanların örgütsel bağlılık ve motivasyon düzeylerinin iş performansı üzerindeki etkisini incelemektir. Araştırmanın evrenini Sivas ilinde faaliyet gösteren bir sanayi işletmesinde görev yapan toplam 841 çalışan (N=841) oluşturmaktadır. Çalışmanın örneklemini ise araştırmaya gönüllü olarak katılan 314 kişi oluşturmuştur. Ancak eksik ya da hatalı doldurulan formlar değerlendirme dışı bırakıldığında, analizler 265 geçerli anket üzerinden gerçekleştirilmiştir. Verilerin analizinde SPSS programı kullanılmıştır. Araştırmaya katılanların 166'sı (%62,6) erkek, 99'u (%37,4) kadındır. Medeni durum açısından değerlendirildiğinde, katılımcıların 138'i (%52,1) evli, 117'si (%44,2) bekardır. Yaş dağılımı incelendiğinde, katılımcıların büyük çoğunluğunu 25–31 yaş aralığındaki bireyler (%36,6) oluşturmaktadır. Bunu, %24,2 oranıyla 32–38 yaş aralığındaki bireyler takip etmektedir. Eğitim durumu açısından katılımcıların %34'ü lisans, %31,7'si ön lisans mezunudur. Araştırmada veri toplama aracı olarak, dört bölümden oluşan bir anket formu kullanılmıştır. İlk bölümde demografik bilgilere yer verilmiş, ikinci bölümde Meyer ve Allen (1990) tarafından geliştirilen ve Bozkurt (2007) tarafından Türkçeye uyarlanan Üç Boyutlu Örgütsel Bağlılık Ölçeği kullanılmıştır. Üçüncü bölümde ise Çivilidağ ve Şekercioğlu (2017) tarafından Türk kültürüne uyarlanan Çok Boyutlu Motivasyon Ölçeği, dördüncü bölümde ise performans düzeyini ölçmek amacıyla da Linda Koopmans tarafından geliştirilen ve Gözcü (2019) tarafından kullanılan İş Performansı Ölçeği kullanılmıştır. Yapılan analizlerde ölçeklerin güvenilirlik katsayıları (Cronbach's Alpha) %70'in üzerinde bulunmuştur. Bu durum, maddelerin ölçtükleri yapılarla tutarlı ve istikrarlı olduğunu göstermektedir. Verilerin normal dağılım göstermediği Kolmogorov-Smirnov ve Shapiro-Wilk testleri ile belirlendiğinden analizlerde nonparametrik testler tercih edilmiştir. İki grup arasındaki karşılaştırmalar için Mann-Whitney U testi, ikiden fazla grup arasında karşılaştırmalar için ise Kruskal-Wallis H testi uygulanmıştır. Analiz sonuçlarına göre, cinsiyet değişkeni örgütsel bağlılık, motivasyon ve iş performansı düzeylerinde genel olarak anlamlı bir farklılık oluşturmazken, normatif bağlılık alt boyutunda erkek çalışanların daha yüksek ortalamalara sahip olduğu görülmüştür. Ayrıca, genç yaş grubundaki katılımcıların sosyal dışsal motivasyon düzeylerinin daha yüksek olduğu, yaş ilerledikçe ise görev performansı düzeylerinin arttığı belirlenmiştir. Bununla birlikte, diğer alt boyutlarda (örneğin içsel motivasyon, bağlamsal performans vb.) yaş ile anlamlı bir ilişki saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
The study's primary objective is to examine the effect of employees' organizational commitment and motivation levels on job performance. The population of the study consists of a total of 841 employees (N=841) working in an industrial enterprise operating in the province of Sivas. The sample of the study consists of 314 individuals who voluntarily participated in the research. However, when forms that were incomplete or incorrectly filled out were excluded from the evaluation, the analyses were conducted based on 265 valid questionnaires. The SPSS program was used for data analysis. Translated with DeepL.com (free version) Of the participants, 166 (62.6%) were male and 99 (37.4%) were female. In terms of marital status, 138 (52.1%) of the participants were married and 117 (44.2%) were single. When examining the age distribution, the majority of participants were in the 25–31 age group (36.6%). This was followed by individuals in the 32–38 age group (24.2%). In terms of educational status, 34% of participants were university graduates, and 31.7% were associate degree graduates. A four-part questionnaire was used as the data collection tool in the study. The first part included demographic information, while the second part used the Three-Dimensional Organizational Commitment Scale developed by Meyer and Allen (1990) and adapted into Turkish by Bozkurt (2007). The third section included the Multidimensional Motivation Scale, adapted to Turkish culture by Çivilidağ and Şekercioğlu (2017), and the fourth section included the Job Performance Scale, developed by Linda Koopmans and used by Gözcü (2019) to measure performance levels. In the analyses, the reliability coefficients (Cronbach's Alpha) of the scales were found to be above 70%. This indicates that the items are consistent and stable with the structures they measure. Since the Kolmogorov-Smirnov and Shapiro-Wilk tests determined that the data did not show a normal distribution, nonparametric tests were preferred in the analyses. The Mann-Whitney U test was applied for comparisons between two groups, and the Kruskal-Wallis H test was applied for comparisons between more than two groups. According to the analysis results, the gender variable does not generally create a significant difference in organizational commitment, motivation, and job performance levels, but male employees have higher averages in the normative commitment sub-dimension. Additionally, it was determined that participants in the younger age group have higher levels of social extrinsic motivation, while task performance levels increase with age. However, no significant relationship with age was found in other sub-dimensions (e.g., intrinsic motivation, contextual performance, etc.).