Soma ince ufalanmış linyit kömürlerinin flotasyonla zenginleştirilebilirliği
Flotation of Soma lignite coal fines
  1. Tez No: 95913
  2. Yazar: GÜLİZ BAYAZIT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR ÇİLİNGİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maden Mühendisliği ve Madencilik, Mining Engineering and Mining
  7. Yıl: 2000
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cevher Hazırlama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 105
Özet
n ÖZET Günümüzde enerji talebi hızla artmaktadır. Bunun için ucuz, kaliteli fazla miktarda kömür üretimi gerekli olmaktadır. Bu da kömür işletmelerinde mekanizasyonu gerekli kılmaktadır. Mekanizasyon üretilen kömürün ince tane sınıfının ağırlık oranını arttırmaktadır. Kaliteli kömüre duyulan ihtiyaç kömürlerin zenginleştirilmesini gerekli kılmaktadır. Genelde -0.5 mm tane sınıfındaki kömür, ince kömür olarak kabul edilmektedir. İri kömür ile kıyaslandığında, ince kömürün zenginleştirilmesi hem maddi, hem de zenginleştirme işleminin zorluğu açısından problemlidir. Bu çalışmada, ince ufalanmış Soma linyit kömürlerinin flotasyonla zenginleştirilebilirliği araştırılmıştır. Flotasyon deney çalışmalarına göre, bir flotasyon zenginleştirme ünitesi tasarlanmıştır.Bu flotasyon zenginleştirme ünitesinin yatırım ve işletme maliyetleri hesaplanmıştır. Çalışma sonuçlarına göre ince ufalanmış Soma linyit kömürünün flotasyonla zenginleştirilebilirliği yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
m ABSTRACT Today there's an increasing demand of enerji all over the world. Need of enerji makes, economic and good quality of the coal production neccesary.A large number of production has to be done by fully mechanised coal mining.Fully mechanised system in coal mining means, increasing weight in the fine size fractions. increasing demand on the quality of coal washing a neccessity. Generally coal of - 0.5 mm size fraction is considered as fine coal.Though fine coal brings out problems of enrichment and costs as compared to coarse coal. İn this study the washabiliy of over ground Soma lignite coals by flotation method is searched.According to the results of the flotation experiments,a flotation plant is designed.İn this flotation plant feasibility study and cost analysis are calculated. According to the results of this calculations the washability of these fine Soma lignites is discussed.