Functional characterization of the PdZIP8 gene and its role in zinc uptake in arabidopsis Thaliana
PdZIP8 geninin fonksiyonel karakterizasyonu ve arabidopsis Thaliana'da çinko alımında rolü
- Tez No: 959137
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AYDIN AKBUDAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoteknoloji, Ziraat, Biotechnology, Agriculture
- Yıl: 2025
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarımsal Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 72
Özet
Çinko eksikliği, dünya genelinde yaygınlık açısından demir eksikliğinin ardından en sık görülen ikinci mikro element eksikliğidir. Türkiye'de ise en yaygın mikro element eksikliği olarak öne çıkmaktadır. İnsan ve hayvan sağlığı üzerinde ciddi sorunlara ve ölümlere yol açarken, bitkilerde büyümeyi sınırlandıran ve tarımsal üretimi kısıtlayan önemli bir abiyotik stres faktörüdür. Çinko eksikliği, üretilen ürünlerin veriminde ve kalitesinde ciddi düşüşlere neden olmaktadır. Dünya genelinde tarım topraklarının yaklaşık yarısı çinko açısından yetersizdir. Ancak bazı durumlarda, toprakta yeterli miktarda çinko bulunsa dahi toprak özellikleri, bitkilerin çinkoyu etkin bir şekilde ve yeterli miktarda almasını engelleyebilmektedir. Bu nedenle, bitkilerde çinko alım mekanizmasının aydınlatılması ve çinko alımıyla ilişkili genlerin tanımlanması büyük önem taşımaktadır. Bu çalışmada, Puccinellia distans'ta tanımlanan çinko-demir düzenleyici ZIP8 geninin çinko alım fonksiyonunun belirlenmesi amaçlanmıştır. Yapılan analizler sonucunda, PdZIP8 genini taşıyan çinko mutant Saccharomyces cerevisiae hücrelerinin 200 µM EDTA ve 20 mM EGTA içeren çinko yetersizliği koşullarını tolere ederek hayatta kalabildiği, ancak bu geni taşımayan hücrelerin aynı koşullarda büyüyemediği ortaya konulmuştur. Bununla birlikte, PdZIP8 genini aşırı ifadeleyen Arabidopsis thaliana hatlarında gerçekleştirilen fenotipik analizler, RT-qPCR ve ICP-MS sonuçları, PdZIP8 geninin çinko alımı ile ilişkili olduğunu güçlü bir şekilde desteklemektedir. Çalışmada karakterizasyonu yapılan bu genin, bitkilerde çinko içeriğini artırmaya yönelik çeşitli ıslah programlarında potansiyel olarak kullanılabileceği öngörülmektedir.
Özet (Çeviri)
Zinc deficiency is the second prevalent microelement deficiency in the world following iron deficiency. It is the most prevalent microelement deficiency in Turkey. This deficiency is one of the significant abiotic stress factors that cause serious health issues and deaths in humans and animals, while also restricting growth and agricultural production in plants. Zinc deficiency leads to critical decreases in the yield and quality of crops. Moreover, almost half of the world's soils are deficient in zinc. In some cases, even when the zinc content in the soil is sufficient, soil characteristics can prevent plants from absorbing zinc effectively and in the required amount. For these reasons, elucidating the zinc uptake mechanism in plants and identifying the genes associated with zinc absorption has great importance. This study aimed to reveal the zinc uptake function of the ZIP8 gene, identified as a zinc-iron regulator in Puccinellia distans. It has been demonstrated that zinc mutant yeast cells containing the PdZIP8 gene can tolerate and survive in zinc deficient conditions with 200 µM EDTA and 20 mM EGTA, while cells lacking the gene cannot grow under these conditions. Additionally, phenotypic analyses conducted in Arabidopsis thaliana lines overexpressing the PdZIP8, along with RT-qPCR and ICP-MS results, further emphasize the association of the PdZIP8 with zinc uptake. It is anticipated that the characterization of the studied gene will be used in various breeding programs aimed at enhancing zinc content in plants.